Programy/filmy dokumentalne o polskiej przestępczości zorganizowanej
Poza kultowym już „Alfabetem mafii”, polscy twórcy mogą pochwalić się wieloma innymi, ciekawymi produkcjami, które opisują losy rodzimych gangsterów. Poniżej lista najważniejszych polskich produkcji dotyczących przestępczości zorganizowanej.
„Tajemnice polskiej mafii”
Cykl dokumentalny o polskiej mafii. Skąd wywodzą się polskie struktury mafijne i jakie instytucje są w nie zamieszane? Jakimi metodami działają? Czy strach, szantaż i morderstwo to podstawowe narzędzia prowadzące do osiągnięcia celu? – Ipla.
„Alfabet mafii”
Serial opowiada historię najważniejszych polskich grup przestępczych lat 90. Powstał przy współpracy redakcji tygodnika „Polityka” i telewizji TVN. Przewodnikami po „Alfabecie mafii” są znani dziennikarze śledczy: Ewa Ornacka oraz Piotr Pytlakowski. Twórcy dotarli do policjantów, którzy przez wiele lat rozpracowywali grupy przestępcze, do ofiar i świadków gangsterskich porachunków oraz do samych przestępców, w tym do najsłynniejszego polskiego świadka koronnego, Jarosława S. pseudonim Masa. – Filmweb.
„Ciemna strona miasta”
Serial dokumentalny o pracy polskiej policji jakiego jeszcze nie było. Warszawscy policjanci kontra przestępcy: złodzieje samochodów, dilerzy narkotyków, pseudo-kibice, handlarze ludźmi, mordercy, alfonsi.
Zobacz kulisy głośnych spraw, poznaj charyzmatycznych policjantów, stań oko w oko z polskimi przestępcami. Poczuj hipnotyzujący klimat nocnej Warszawy w najnowszym serialu dokumentalnym Patryka Vegi.-Ipla.
„Prawdziwe psy”
Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji codziennie zmagają się z kryminalistami, złodziejami i handlarzami narkotyków. Podążający za nimi realizatorzy udowadniają, że praca warszawskich śledczych znacznie odbiega od tej wykreowanej w filmach fabularnych.-Filmweb.
„Miasto gniewu”
Najnowszy serial dokumentalny na tej liście, powstał bowiem w 2017 roku. Bohaterowie i twórcy „Miasta Gniewu” opowiadają o początkach przestępczości zorganizowanej w Polsce. Każdy odcinek to historia jednego zabójstwa i dramatyczne tło świata przestępczego lat 90. „w którym nie ma żadnych zasad”.
„Dziad domniemany”(2001)
Reportaż opowiadający historię Henryka Niewiadomskiego, uważanego przez opinię publiczną za szefa gangu wołomińskiego o pseudonimie „Dziad”.Reżyseria : Tomasz Lengren.
„Kraina złudzeń” (1996)
Reportaż Wojciecha Szumowskiego, przedstawiający losy Nikodema Skotarczaka ps. „Nikoś”. Rezydujący w trójmieście największy polskie gangster lat ’80, nazywany był ojcem chrzestnym mafii samochodowej.
„Świadek” (2005)
Film dokumentalny, który jest zapisem rozmowy dziennikarki Ewy Ornackiej z Rafłafem Ch. ps. „Czarny”, gangsterem, który pogrążył szczecińską mafię.