Produkowali amfetaminę w profesjonalnym laboratorium. Zabezpieczono 63 kg narkotyku

fot. zabezpieczone narkotyki, CBŚP
1 5 581

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z policjantami z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące nielegalnej produkcji narkotyków.

Intensywne czynności śledcze doprowadziły do ustalenia, że na jednej z posesji położonych na terenie powiatu płockiego funkcjonuje nielegalne laboratorium amfetaminy.

Nieruchomość została zakupiona pół roku temu właśnie po to, by prowadzić na niej przestępczy proceder wytwarzania narkotyków.

Do likwidacji tego nielegalnego laboratorium amfetaminy doszło 2 lipca 2019 r. Tego dnia na gorącym uczynku zatrzymano mężczyznę nadzorującego produkcję narkotyków. Na posesji ujawniono i zabezpieczono łącznie 63,5 kg gotowego narkotyku – siarczanu amfetaminy oraz 10 litrów płynnej amfetaminy, z której można wyprodukować w krótkim czasie ponad 14 kg siarczanu amfetaminy.

Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Prokurator (4 lipca 2019 r.) ogłosił mu zarzuty dotyczące nielegalnego wytworzenia znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci siarczanu amfetaminy kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Przestępstwo to jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator skierował do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie warunkowo dając podejrzanemu możliwość opuszczenia aresztu pod warunkiem wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie 200 tysięcy złotych.

Ostatecznie podejrzany nie opuścił aresztu śledczego, gdyż 6 lipca 2019 r. został tymczasowo aresztowany w innej równolegle prowadzonej sprawie, w której również jest podejrzany o produkcję narkotyków.

Jak zorganizowane było nielegalne laboratorium

W toku śledztwa ustalono dotychczas, że urządzenia do produkcji amfetaminy umieszczone były w domu jednorodzinnym i dwóch budynkach gospodarczych znajdujących się na posesji. Cała linia produkcyjna była bardzo profesjonalna i jej przygotowanie przez sprawców wymagało dużych nakładów finansowych oraz posiadania przez nich fachowej wiedzy dotyczącej produkcji narkotyków syntetycznych.

W jednym z budynków gospodarczych przygotowano specjalne, ukryte pomieszczenie, w którym umieszczono reaktor ciśnieniowy i inne specjalistyczne urządzenia do produkcji narkotyków. W kolejnych pomieszczeniach przygotowano systemy chłodzenia z wewnętrznym obiegiem wody, składającym się z trzech zbiorników o pojemności po 1000 litrów każdy oraz zakamuflowanych pod posadzką zbiorników na odpady poprodukcyjne.

W drugim budynku gospodarczym zainstalowano wielkich rozmiarów agregat prądotwórczy o wysokiej mocy, obudowany blachą, styropianem i materiałem wyciszającym, z jednoczesnym zamaskowanym i wyciszonym kanałem do odprowadzania spalin oraz ukrytym przewodem elektrycznym, poprowadzonym do budynku, w którym umieszczony był reaktor ciśnieniowy.

Ostatni etap produkcji w tym nielegalnym laboratorium, polegający na wytrącaniu amfetaminy w siarczan amfetaminy, odbywał się w domu mieszkalnym.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

1 komentarz
  1. Hhb mówi

    Teraz to to jest chuj nie amfa

Zostaw odpowiedź