Proces policjantów. Mieli torturować zatrzymanego

fot. pixabay
0 530

Ruszył proces czterech funkcjonariuszy, którzy według prokuratury, znęcali się nad 18-letnim zatrzymanym. Jednemu z funkcjonariuszy Marcinowi W. zarzuca się min. wielokrotne użycie paralizatora.

 

Czterej policjanci z komisariatu w Kołobrzegu mieli znęcać nad zatrzymanym18-letnim Kornelem lub dopuszczać do znęcania się nad nim, by wymusić zeznania.

Prokurator zarzuca funkcjonariuszom także przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Według relacji Ryszarda Gąsiorowskiego z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, policjanci mieli doprowadzić zatrzymanego do budynku komendy, do korytarza, w którym nie ma monitoringu wewnętrznego.

– Na początku zostałem porażony przez koszulkę kilka razy i w pewnym momencie uznali, że chyba za słabo to na mnie działa. Podciągnęli mi koszulkę i wtedy ten drugi policjant temu rażącemu pokazywał, w których miejscach najlepiej razić, żebym najbardziej to poczuł – relacjonował dziennikarzom chłopak.

Według prokuratora, jeden z policjantów przynajmniej cztery razy raził zakutego w kajdanki młodzieńca paralizatorem przez ubranie i na gołą skórę. W rezultacie Kornel miał 16 punktowych oparzeń.

Policjant, który użył paralizatora nie przyznaje się do winy.

Przed sądem oświadczył, że paralizatora użył na 18-latku tylko na zewnątrz, gdy ten uciekał przed policjantami. Miał się też szarpać i wyrywać. – Miał na sobie tylko koszulkę, więc mogła mu się podwinąć – wyjaśniał, skąd ślady porażeń na nagiej skórze.

Rzeczniczka prasowa Komedy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Alicja Śledziona poinformowała, że w czerwcu 2017 roku wobec trzech policjantów wszczęto postępowanie dyscyplinarne, zakończone uznaniem ich za winnych. Wymierzono im karę stwierdzenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku. Wobec czwartego policjanta, który podczas zdarzenia dysponował paralizatorem, także przeprowadzono postępowanie dyscyplinarne. – Ze względu na ważny interes służby 30 sierpnia 2017 roku został on zwolniony z policji – oświadczyła nadkom.

źródło: TVN24

Zostaw odpowiedź