Proces El Chapo: prokuratorzy pokazali nagranie z tunelu, którym przerzucono tonę kokainy (VIDEO)

fot. tunel, którym szmuglowano kokainę
0 11 539

Jednym z dowodów w procesie El Chapo był tunel, którym kokaina była przemycana z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Prokurator ujawnił zdjęcia paczek z narkotykami oraz sekretnego przejścia. Natomiast były agent specjalny U.S. Customs  wyjaśniał jak dom w Agua Prieta w Meksyku, był połączony z budynkiem w Douglas w Arizonie.

Prokuratorzy nie wiedzą jednak, jak połączyć odkryty tunel z El Chapo. Mimo to, przedstawili video i informacje ławie przysięgłych i sędziemu. Według nich, wiele tuneli podobnych do tego z nagrania, pomagało oskarżonemu w szybkich przemytach kokainy.

Guzman, właśnie dzięki szmuglowaniu dużych ilości w krótkim czasie, zyskał przydomek El Rápido (ktoś bardzo szybki). Ponadto, prokuratorzy mogą liczyć, że zeznania byłych współpracowników Guzmana pomogą, w powiązaniu dowodu z oskarżonym.

Agent Carlos Salazar w maju 1990 roku odkrył tunel dzięki informacji, za którą zapłacił 500 dolarów. Dodatkowo namierzył ciężarówkę opuszczającą budynek w Douglas, co doprowadziło do przejęcia tony kokainy.

Wejście do tunelu po stronie Stanów zostało odkopane za pomocą młota pneumatycznego.

Korytarz miał nie całe 1,7 m wysokości i od ok. 0,9 do 1,2 m szerokości. Miejsca było wystarczająco dla kogoś wzrostu El Chapo. Mógłby on zmieścić się tam niemal wyprostowany i szmuglować narkotyki za pomocą małych wózków. Tunel był oświetlony i wyposażony w pompy zapobiegające zalaniu drogi.

Po meksykańskiej stronie, wejście do tunelu było ukryte w domu, pod stołem bilardowym. Właz do tunelu był otwierany za pomocą systemu hydraulicznego, takiego jak w warsztatach samochodowych.

Tunelem przerzucono narkotyki o wadze 1 tony.

Znalezione paczki kokainy były oklejone takimi etykietami jak: “MR”, “OSOP” i “Yahama.”

Robert Arnold – chemik DEA, który przeprowadzał testy narkotyków stwierdził, że jest to „niemalże czysta kokaina”. Badania wykazały, że była ona czysta w 95%.

Film, który został przedstawiony w sądzie:

źródło: nypost.com

 

Zostaw odpowiedź