Proces El Chapo: obecny lider kartelu Sinaloa zdradzony przez własnego syna

fot. Vicente Zambada Niebla, materiały prasowe
0 7 437

Po świątecznej przerwie w procesie przeciwko El Chapo, na sądowej sali pojawił się kolejny ze świadków. Tym razem jest to syn przyjaciela i zarazem wspólnika głównego oskarżonego.

Vicente Zambada Niebla jest synem narkobarona Ismael’a Zambady Garcii,  obecnego lidera kartelu Sinaloa. Podczas wczorajszej rozprawy zeznawał przez 5 godzin na temat działań i struktury kartelu. 

„Zacząłem rozumieć jak to wszystko wygląda”, „krok po kroku wchodziłem w biznes ojca”- zeznawał.

Świadek wystąpił nie tylko przeciwko Guzmanowi, także przeciwko swojemu ojcu, na którym skupiał największą uwagę.

Jako kolejny z przesłuchiwanych wyjawiał tajemnice narkotykowego imperium: przemytnicze zwyczaje, schematy prania pieniędzy, krwawe działania wojenne, prywatne zemsty i wielomilionowe łapówki.

Żaden ze świadków nie zeznawał jednak z takim zaangażowaniem jak Niebla. Opowiadał m.in o działaniach w Meksyku, Hondurasie i Belize, a także o dostawcach, sprzedawcach, ochroniarzach, zabójcach, kuzynach, braciach i synach.

Zapytany – „Jak twój ojciec zarabia na życie?”. Odpowiedział: „Mój ojciec jest liderem kartelu Sinaloa”.

Zembada wyznał, że budżet jego ojca przeznaczony na łapówki wynosił nawet milion dolarów miesięcznie. 

Niebla opowiedział sądowi i ławie oskarżonych m.in o planie uratowania brata Guzmana z więzienia za pomocą helikoptera, transporcie narkotyków w zamarzniętym mięsie czy też spotkaniu z wysoko postawionymi politykami i przedstawicielami firmy naftowej, w celu przedyskutowania potężnego przemytu. 

W 2009 roku Zambada został aresztowany podczas wojskowej operacji i ekstradowany do Chicago.

W Stanach miał odpowiadać za liczne przestępstwa, jednak przed rozpoczęciem procesu, jego prawnik wyjawił, że przestępca przez lata pracował dla DEA jako szpieg. W zamian za informacje o swoich wrogach, mógł w spokoju prowadzić biznes.

źródło: nytimes.com

 

Zostaw odpowiedź