Porwali mężczyznę dla okupu, grozi im do 25 lat więzienia

fot.pixabay
0 1 324

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko sprawcom czynu polegającego na uprowadzeniu dla okupu mężczyzny w dniu 4 grudnia 2017 roku w Krakowie. Oskarżonych o ten czyn zostało siedmiu mężczyzn, z których sześciu brało czynny i aktywny udział w przestępstwie, zaś siódmy swoim zachowaniem ułatwił im popełnienie przestępstwa poprzez udostępnienie posesji, na której przetrzymywany był pokrzywdzony.

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Krakowie w toku śledztwa ustalili, że do uprowadzenia doszło na tle konfliktów związanych z prowadzoną wcześniej przez pokrzywdzonego i sprawców działalnością przestępczą.

W trakcie postępowania Prokuratorzy ustalili, że pokrzywdzony został w dniu zdarzenia podstępnie zwabiony przez sprawców pod jedną z krakowskich siłowni, gdzie następnie został obezwładniony, skrępowany, wrzucony do bagażnika samochodu i przewieziony do miejsca przetrzymywania.

Tam został pobity i grożono mu popełnieniem przestępstw na szkodę członków jego rodziny. Sprawcy m. in. nacięli nożem ucho i place dłoni pokrzywdzonego. Oskarżeni nawiązali kontakt z rodziną pokrzywdzonego i zażądali zapłaty okupu za jego uwolnienie. W międzyczasie część sprawców splądrowała mieszkanie pokrzywdzonego.

Po kilku godzinach doszło do przekazania okupu sprawcom w kwocie ok. 120 tysięcy złotych, zaś pokrzywdzony został uwolniony.

Oskarżeni to mężczyźni w wieku od 22 do 35 lat. Wobec sprawców był i nadal jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przestępstwo zarzucone oskarżonym zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź