Policjanci znęcali się nad zatrzymanymi. Chcieli wymusić zeznania

Fot. skazani policjanci
0 2 811

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Kaliszu zapadły wyroki w sprawie pięciu policjantów podejrzanych o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad zatrzymanymi.

Funkcjonariusze w 2012 roku na posterunku w Siedlcach próbowali wymusić zeznania i pastwili się nad trójką zatrzymanych w związku z kradzieżą biżuterii. Po przesłuchaniu przyznali się do winy i zostali wypuszczeni. Jedna z ofiar policjantów tydzień po tych wydarzeniach popełniła samobójstwo.

Prokuraturę o całej sprawie poinformowali rodzice 19-letniego Jędrzeja Kryszkiewicza. Po ich interwencji funkcjonariusze usłyszeli zarzuty jednak żaden z nich nie przyznał się do winy. Przez cały proces twierdzili, że podejrzani sami potwierdzili kradzież.

Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim ustalił natomiast, że policjanci m.in. bili przesłuchiwanych pałką służbową, razili ich paralizatorem, kopali, oblewali wodą, zaklejali usta, wyśmiewali, a nawet grozili, że jeśli nie przyznają się do winy, przytrzasną ich jądra drzwiczkami.

– Są ślady z użycia paralizatora, poparzenia na ciele pokrzywdzonych, a więc doszło do opisanych zdarzeń – potwierdził sędzia Krzysztof Patyna.

– Wielokrotnie podczas pierwszego procesu mówiliśmy, że jest nam przykro z powodu tego, co się stało, z powodu śmierci tego chłopaka. Ale nie czujemy się za tę śmierć odpowiedzialni. Nie zrobiliśmy nic złego. Owszem, byłem w pracy tego feralnego dnia, ale nie torturowałem nikogo. Dlatego nie czuję się winny. I proszę o uniewinnienie – mówił jeden z oskarżonych.

Wśród skazanych znajduje się policjant, który był naczelnikiem wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach Wiesław P. Został on skazany na 2 lata i 2 miesiące więzienia oraz zakaz zajmowania funkcji kierowniczej w policji przez 5 lat.

Policjant Adam Ch. usłyszał wyrok 1 roku i 8 miesięcy więzienia. Grzegorza P. sąd skazał na 1 rok i 10 miesięcy więzienia. Wyrok 1 roku i 3 miesięcy więzienia usłyszał Jarosław K. Natomiast Grzegorz R. został skazany na 1 rok więzienia w zawieszeniu na okres 3 lat.

Grzegorzowi R. i Jarosławowi K. sąd zakazał wykonywania zawodu policjanta na trzy lata, Adamowi Ch. na 5 lat.

Źródło: Polsat News

 

 

Zostaw odpowiedź