Policjanci pod przykrywką rozbili polsko-ormiański gang narkotykowy (VIDEO)

Fot. akcja funkcjonariuszy, policja
0 9 131

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie 30 września 2020 roku skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżania przeciwko 20 oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej narkotykami.

Wobec 12 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Postępowanie pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył łącznie 20 osób. Prokurator zarzucił Arayikowi T. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego, natomiast 12 osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, natomiast udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat.

Kolejne zarzuty dotyczą wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, haszyszu oraz marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto 6 osób zostało oskarżonych o udział w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, natomiast jednemu z oskarżonych prokurator zarzucił posiadanie środków odurzających.

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Działali na terenie Warszawy i okolic

W toku śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że grupa działała w okresie od lutego 2018 roku do marca 2019 roku na terenie Warszawy i innych miejscowości województwa mazowieckiego. Przedmiotem jej działalności był obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, haszyszu oraz marihuany.

Wysoki stopień zorganizowania grupy

Jak ustalił prokurator grupa przestępcza charakteryzowała się hierarchicznością, wysokim stopniem zorganizowania i podziałem ról jej członków. Zajmowała się organizowaniem nielegalnego rynku narkotykowego oraz handlem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, amfetaminy, mefedronu, haszyszu oraz marihuany. Wszystkie oskarżone osoby cechowała wzajemna solidarność i bezwzględne podporządkowanie liderom grupy.

Hurtowy handel narkotykami

W toku śledztwa ustalono, iż kierujący grupą Arayik. T zamawiał narkotyki od Zbigniewa Ł., a następnie poszukiwał odbiorców oferując ceny hurtowe w wysokości 15 tysięcy złotych za 1 litr płynnej amfetaminy, 24 tysiące złotych za 1 kg marihuany, 10 tysięcy złotych za 1 kg amfetaminy.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż kierujący grupą Arayik T. uczestniczył w obrocie 30 kg narkotyków (marihuany, amfetaminy, haszyszu), 17 litrami płynnej amfetaminy oraz ponad 2,1 tysiącami sztuk tabletek ekstazy.

Zakup kontrolowany

W trakcie śledztwa przeprowadzono kilka kontrolowanych zakupów narkotyków od członków rozpracowywanej grupy przestępczej do których doszło po długotrwałej obserwacji i pracy policjantów działających pod przykryciem. W wyniku przeprowadzonych transakcji doszło do zakupu 2,5 kg amfetaminy, 16 litrów płynnej amfetaminy oraz 3,5 kg marihuany. Czarnorynkowa wartość zakupionych narkotyków wynosi 414 tysięcy złotych.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych w wysokości 250 tysięcy złotych.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź