POLICJA ROZBIŁA GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ NIELEGALNIE OBRACAJĄCĄ LEKAMI

0 1 307

Wczoraj policjanci z Gdańska, funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod nadzorem prokuratury, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Funkcjonariusze Zabezpieczyli farmaceutyki warte 10 mln zł. W trakcie realizacji przeszukano kilkadziesiąt miejsc na terenie woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Policjanci z Gdańska współpracując z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pracowali nad sprawą dotyczącą nielegalnej dystrybucji leków. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy przestępczej w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Z ustaleń policjantów wynika, że przez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków stosowanych m.in. w leczeniu onkologicznym, kardiologicznym, po przeszczepowym, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie życia i zdrowia pacjentów.

Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą pozwoliła na określenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków typowanej grupy, w których wczoraj przeprowadzono przeszukania. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedstawicielami Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań, aptek na terenie Trójmiasta oraz Torunia. Przeszukaniu poddano również pomieszczenia zajmowane przez firmy zamieszane w proceder, m.in. magazyn, w którym wbrew przepisom i warunkom przechowywano leki.

Podczas przeszukania zabezpieczono leki o wstępnej wartości 10 milionów złotych, dokumentację finansowo – księgową oraz sprzęt elektroniczny Ponadto dokonano blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w kierunku art. z art. 165 § 1 pkt 2 Kodeksu Karnego, a dotyczy sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Zostaw odpowiedź