„Podróbki” najbardziej dochodowym przestępstwem 2018 roku. Wartość z ich sprzedaży liczona jest w trylionach
The Counterfeit Report ogłosiło, że ponad 90% fałszywek pochodzi z Azji. Natomiast same Chiny eksportują więcej niż 80% takich towarów. Każdego roku handel podrobionymi produktami przynosi ogromne straty, zarówno dla firm jak i samych państw.
Według Forbes’a sprzedaż podrobionych i pirackich towarów przyniosła większe zyski przestępcom niż handel narkotykami i żywym towarem. Kwota pochodząca każdego roku z tego procederu, w 2018 została wyceniona na 1,7 trylionów dolarów.
W 2013 było to „jedynie” 461 miliardów dolarów, czyli około 2,5% światowego handlu.
Przewiduje się także, że do 2022 roku ta wartość wzrośnie do 2.8 trylionów. Co więcej, przestępcza działalność ma pochłonąć 5,4 mln miejsca pracy.
Według przeprowadzonych badań, co dziesiąty konsument kupuje fałszywki. Polskie firmy tracą na tym nawet 12 mld rocznie, natomiast Skarb Państwa około 2 mld złotych.
Na początku tego roku Służba Celno-Skarbowa dokonała przejęcia rekordowej ilości podróbek w naszym kraju. Handlarze fałszywkami byli w posiadaniu towaru liczącego ponad 76 tysięcy produktów, o wartości ponad 50 mln złotych.
Najczęściej podrabianymi towarami są ubrania i akcesoria, perfumy, elektronika, zabawki, artykułu farmaceutyczne, wina, kosmetyki,papierosy oraz żywność. Większość z nich jest sprzedawana online, za pomocą stron internetowy, ale także portali społecznościowych.
Thecounterfeitreport.com podaje, że najwięcej fałszywek znajduje się w takich sklepach internetowych jak eBay, Amazon czy AliExpress.
źródło: mf.gov.pl, forbes.com, thecounterfeitreport.com