„Picek” zatrzymany (WIDEO). Po 23 latach gangster próbował przywrócić porządek w szczecińskim półświatku
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie powadzi wielowątkowe i dotyczące szeregu osób śledztwo w sprawie wymuszeń rozbójniczych, porwania i handlu narkotykami.
Działanie prokuratorów oraz funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji skutecznie zapobiegły dokonaniu wymuszenia rozbójniczego na osobie szczecińskiego biznesmena przez niezwykle niebezpiecznego przestępcę, działającego w zorganizowanych strukturach przestępczych w latach dziewięćdziesiątych – Wiesława J. ps. „Picek”.
Dotychczasowe ustalenia śledcze wskazują, że pokrzywdzony biznesmen nie jest jedyną ofiarą Wiesława J.
„Picek” w latach dziewięćdziesiątych był powiązany z „Oczkiem”. Po rozbiciu grupy „Oczki”, stanął na czele zorganizowanej struktury przestępczej, charakteryzującej się wyjątkowo bezwzględnym i brutalnym działaniem wobec swoich ofiar.
W lutym 2019 r. opuścił zakład karny, gdzie odbył łącznie blisko 23 lata kar pozbawienia wolności, orzeczonych przez sąd m.in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, obrót narkotykami, czerpanie zysku z cudzego nierządu oraz nakłanianie do zabójstwa.
Po wyjściu na wolność przystąpił do wdrażania swojego planu przywrócenia „porządku” w szczecińskim światku przestępczym w stylu z lat dziewięćdziesiątych.
Było to możliwe, albowiem o jego względy po wyjściu na wolność zabiegało wiele znanych osób z tego środowiska.
Samo już pojawienie się Wiesława J. ps. „Picek” w obecności przestępców wzbudzało u przyszłych ofiar ogromny strach.
Wdrożone czynności procesowe przez prokuratorów oraz funkcjonariuszy Policji doprowadziły do zatrzymania w dniu 19 lipca 2019 r. Wiesława J. ps. „Picek” oraz drugiego, współdziałającego z nim w usiłowaniu dokonania wymuszenia rozbójniczego mężczyzny – Adriana W.
Wiesławowi J. prokurator przedstawił 3 zarzuty: udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania i usiłowania dokonania dwóch wymuszeń rozbójniczych na biznesmenach szczecińskich.
Drugi z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzut usiłowania dokonania wymuszenia rozbójniczego. Są to czyny kwalifikowane z art .258 par. l kk, art. 13 par. 1 kk w zw. z art. 282 kk oraz art. 282 kk. Grozi za nie kara do 10 lat pobawienia wolności.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy.
Źródło: pk.gov.pl, cbsp.pl