Oficer Wojska Polskiego i 6 innych osób zatrzymanych przez CBA ws. korupcji przy zamówieniach za 10 mln zł

Fot. Zdjęcie podglądowe
0 958

Funkcjonariusze wrocławskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przy współdziałaniu z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu zatrzymali 7 osób, w tym byłego i obecnego żołnierza, w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi organizowania przetargów w wojsku.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu prowadzi pod nadzorem Wydział VIII do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez żołnierzy Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz współdziałające z nimi osoby cywilne w latach 2018-2019. Chodzi o szereg przestępstw związanych z planowaniem i realizacją postępowań o udzielenie zamówień publicznych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Śledztwo obejmuje także niedopełnienie obowiązków służbowych, wejście w porozumienie z innymi osobami w związku z prowadzonymi postępowaniami przetargowymi, bezprawne ujawnianie informacji o planowanych i prowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówień, składanie fałszywych oświadczeń i przyjmowania korzyści majątkowych za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. W trakcie postępowania badane są zamówienia publiczne między innymi na zakup środków spożywczych, sprzętu i usług na potrzeby armii, których wartość przekracza 10 mln zł.

Funkcjonariusze CBA i Żandarmerii Wojskowej zatrzymali na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego 7 osób, w tym czynnego i byłego żołnierz Wojska Polskiego oraz pięciu przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej.

Jednocześnie przeszukano 8 lokalizacji, w tym miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanych.

Wszystkie zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszały zarzuty.

Prokurator przedstawił st. chor. sztab. rez. Arturowi P. oraz mjr Dominkowi K. zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych oraz wejścia w porozumienie z innymi osobami i ujawnienia im jako osobom nieuprawnionym informacji służbowych. Usłyszeli oni również zarzuty złożenia fałszywych oświadczeń oraz przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za naruszenie przepisów prawa.

Pozostali podejrzani tj. osoby cywilne prowadzące działalność gospodarczą i przedstawiciele spółek handlowych, usłyszeli zarzuty wejścia w porozumienie z funkcjonariuszami publicznymi, w związku z przetargami realizowanymi przez Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz uzyskania jako osoby nieuprawnione informacji o planowanych i prowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówień. Ponadto dwóm z nich  prokurator zarzucił wręczenie korzyści majątkowej.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec byłego i obecnego żołnierza. Natomiast wobec pięciu przedsiębiorców prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji, poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju oraz zakaz kontaktowania z innymi podejrzanymi.

To nowe śledztwo prowadzone przez CBA i pierwsza realizacja w tej sprawie.

Źródło CBA
Zostaw odpowiedź