Obrońcy El Chapo złożyli apelację o ponowne rozpatrzenie sprawy w związku z nieuczciwością ławy przysięgłych

fot. "El Chapo", DEA
0 5 114

Jak twierdzą adwokaci meksykańskiego narkobarona, ich klient zasługuje na uczciwy proces sądowy.

Po zakończonym procesie jeden z zasiadających na ławie przysięgłych udzielił wywiadu magazynowi „Vice News”. Wyznał wówczas, że przed rozpoczęciem procesu, sędzia Brian M. Cogan podał im wytyczne, których mają się trzymać i zakazał im m.in. przeglądania gazet, odwiedzania portali społecznościowych, czy też wyszukiwania w internecie rzeczy związanych z El Chapo.

Wszystko to mogło wpłynąć na ostateczny werdykt, gdyż publikowanie informacje mogły być m.in. fałszywe, lub niepotwierdzone albo nie mające związku ze sprawą.

Tak było w przypadku dokumentów, które zostały odczytane dopiero po zakończeniu procesu. Nawiązywały one do gwałtów, które El Chapo miał dokonywać na nieletnich dziewczynach. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Jak podaje dalej anonimowa osoba, te zakazy był łamane wielokrotnie. Ława przysięgłych regularnie sprawdzała nagłówki gazet, czy też wyszukiwała artykuły internetowe. Jedna z osób miała nawet kontaktować się z dziennikarzami i omawiać przebieg sprawy.

Brian M. Cogan w związku z tymi informacjami miał przeprowadzić przesłuchanie wszystkich osób zasiadających na ławie przysięgłych. Według ujawnionych informacji osoby, które czytały m.in. artykuły nawiązujące do gwałtów El Chapo, skłamały, że tego nie robiły.

Gdyby miało dojść do ponownego rozpatrzenia sprawy, sędzia będzie musiał zebrać całą ławę przysięgłych oraz 6 „rezerwowych” na te miejsce osób i przeprowadzić przesłuchanie, w celu zebrania dowodów na potwierdzenie złamania zakazów.

Według ekspertów Brian M. Cogan będzie miał ogromne trudności ze znalezieniem odpowiednich osób, które będą mogły zasiąść na ławie przysięgłych. Większość z nich będzie stronnicza, co uniemożliwi przeprowadzenie uczciwego procesu.

Prokuratura ustaliła, że do 29 kwietnia sędzia ma czas na rozpatrzenie apelacji. Gdyby jednak nie doszło do ponownego procesu, El Chapo zostanie oficjalnie skazany 25 czerwca i trafi do najbardziej strzeżonego więzienia w Stanach Zjednoczonych.

Link do złożonej apelacji: https://pl.scribd.com/document/403214254/Joaquin-El-Chapo-Guzman-Loera-Motion-for-a-New-Trial#fullscreen&from_embed

źródło: rollingstone.com

Zostaw odpowiedź