Nowe dowody przeciwko El Chapo. Nagranie rozmowy dotyczącej transakcji narkotykowej

fot. El Chapo, DEA
0 5 360

Zanim sędzia i ława przysięgłych usłyszeli głos oskarżonego narkobossa, minęło 5 tygodni. Stało się to możliwe dopiero dzięki nagranej rozmowie telefonicznej dotyczącej handlu narkotykami.

Prokuratura przedstawiła dowód w postaci nagrania z podsłuchu telefonicznego. Obecni na sali sądowej mogli usłyszeć rozmowę pomiędzy oskarżonym Guzmanem, a członkami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC – EP).

Dotyczyła ona wymiany narkotykowej, a konkretnie sprzedaży 6 ton kokainy. Można usłyszeć m.in jak El Chapo z powodzeniem negocjuje cenę z 2100 na 2000 dolarów za kilogram.

Ustalana jest także wysyłka kokainy do magazynu w Guayaquil w Ekwadorze, przy pomocy przekupionych oficerów tamtejszej armii. 

Transakcja miała przebiegać w taki sposób, że El Chapo zapłaciłby za 2 tony, a za resztę opłaciłby dopiero po odebraniu towaru. Jako zabezpieczenie miały posłużyć własności zeznającego aktualnie świadka – Jorge Cifuentes’a.

fot. MD 520N podarowany El Chapo, dowód przedstawiony w sądzie

Ostatecznie umowa nie miała dojść do skutku. Jednak świadek twierdzi, że narkobaron mógł odebrać zapłacone z góry, 2 tony kokainy.

Jorge Cifuentes przedstawił też historię świętowania drugiej rocznicy ucieczki z więzienia przez El Chapo. Świadek zeznaje, że w 2003 roku dał w prezencie „mały” śmigłowiec, dla małego narkobarona. 

Był to niebieski MD 520N. Guzman miał być tak poruszony prezentem, aż „jego małe oczy się zaświeciły”.

źródło: nypost.com, news.vice.com

Zostaw odpowiedź