Nielegalne fabryki papierosów. 75 mln strat Skarbu Państwa

0 751

W dniu 12 marca 2018 roku Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom, w tym Norbertowi W. i Krzysztofowi Ł., oskarżonym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Grupa zajmowała się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, w tym papierosów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym znanej marki.

 

Grupa działała na terenie województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz w Niemczech. Obok 11 oskarżonych obywateli polskich, w skład grupy wchodziło 5 obywateli Bułgarii oraz 2 obywateli Ukrainy. Jak ustalili śledczy, wartość uszczuplania należności publicznoprawnych, a tym samym szkody jaką poniósł Skarb Państwa, wynosi nie mniej niż 75 milionów złotych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ujawnili i zlikwidowali dwie nielegalne fabryki, w których funkcjonowały profesjonalne linie produkcyjne papierosów. Zabezpieczono ponadto 25 ton surowca oraz komponenty niezbędne do produkcji wyrobów akcyzowych. Ustalona wartość środków finansowych zainwestowanych przez sprawców w odebrane im przedmioty przekracza 2 300 000 złotych.

W stosunku do kolejnych 3 osób, biorących udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej, prowadzone nadal jest śledztwo, w którym są one tymczasowe aresztowane, a jedna z nich jest poszukiwana europejskim nakazem aresztowania.

Sprawa to kolejny z wątków obszernego śledztwa prowadzonego w Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, które dotyczy 4 zorganizowanych grup przestępczych działających na terenie województwa zachodniopomorskiego.

 

Źródło: prokuratura krajowa

Zostaw odpowiedź