Nie żyje twórca największej piramidy finansowej w historii, za którą został skazany na 150 lat więzienia

Fot. Bernie Madoff, mat. prasowe
1 2 275

14 kwietnia w wieku 82 lat zmarł Bernie Madoff, makler, który zasłynął jako twórca największej piramidy finansowej w historii.

Madoff przez 50 lat prowadził dom maklerski i firmę doradztwa inwestycyjnego, dzięki czemu zdobył duże zaufanie zamożnych klientów, w tym również celebrytów i gwiazd Hollywood. Oszust robił wrażenie na inwestorach tym, że przynosił stabilne, duże zyski.

W sprawie Madoffa Amerykańska komisja papierów wartościowych dostała kilka skarg w latach 1992-2008, jednak nie podjęto w tej sprawie żadnych czynności.

Przestępczy proceder Madoffa zakończył się w 2008 roku, kiedy kryzys sprawił, że klienci zaczęli domagać się wycofania inwestycji. Suma, którą miał zwrócić urosła do 7 miliardów. Wówczas przyznał się do winy swoim synom, którzy zawiadomili władze.

Madoff korzystając ze schematu Ponziego, oszukał około 37 tysięcy inwestorów. Szacuje się, że straty powstałe w wyniku przestępczego procederu to nawet 65 miliardów dolarów.

Wśród ofiar oszusta znaleźli się m.in. Leonard Cohen, gwiazdy filmowe takie jak John Malkovich, Kevin Bacon i Kyra Sedgwick, pisarz i kronikarz Holokaustu Elie Wiesel oraz fundacja charytatywna związana ze Stevenem Spielbergiem.

Bernie Madoff za stworzenie piramidy finansowej, która pozbawiła wiele osób oszczędności życia, został skazany na 150 lat więzienia.

Źródło Polsat News
1 komentarz
  1. Paweł mówi

    Warto dodać, że jego proces trwał 3 mce. Można szybko przeprowadzić postępowanie? Oczywiście, że tak. Ale nie w Polsce.

Zostaw odpowiedź