Nie żyje Raffaele Cutolo legendarny twórca Nuova Camorra

Fot. Raffaele Cutolo, mat. prasowe
0 7 387

Raffael Cutolo to mafioso znany jako „Profesor”. Większość dorosłego życia spędził za kratami, skąd kierował poczynaniami neapolitańskiej mafii.

Cutolo urodził się w 1941 roku i już w wieku 22 lat dokonał pierwszego morderstwa, za które został skazany na 24 lata więzienia. Za kratami kontynuował swoją przestępczą karierę, między innymi przeprowadzając ataki na innych osadzonych. W więzieniu miał rzucić wyzwanie ówczesnemu bossowi Camorry Antoniemu Spavone. Chciał zmierzyć się z nim na noże, jednak Spavone nie pojawił się w umówionym miejscu, a Cutolo zyskał dzięki temu duży szacunek.

Pod koniec lat 70. Cutolo za kratami rozpoczął tworzenie Nuova Camorra Organizzata – organizacji, która miała na celu odbudowę starej Camorry. Profesor opracował także formułę wypowiadaną w trakcie wstąpienia do mafii – Dzień, w którym ludzie z Kampanii zrozumieją, że lepiej jeść kromkę chleba jako wolny człowiek, niż stek jako niewolnik, to dzień, w którym Kampania zwycięży.

Culoto żył w przekonaniu, że jest kimś więcej niż zwykłym człowiekiem. W trakcie procesu w 1980 roku powiedział – Zobaczyłem czterech rycerzy z lancami, tarczami, w czarnych pelerynach. Uśmiechnęli się do mnie. W tym momencie zrozumiałem, że dostałem zadanie odbudowania Camorry na nowych i silniejszych podstawach, żeby tradycja naszych ojców nie została zapomniana. Jestem reinkarnacją najwspanialszych momentów z przeszłości Neapolu. Jestem mesjaszem dla cierpiących więźniów. Ja wymierzał sprawiedliwość. Jestem jedynym sędzią, który zabiera lichwiarzom i daje biednym. Jestem prawdziwym prawem, nie uznaję włoskiej sprawiedliwości.

Jak zaznacza Isaia Sales, profesor historii mafii neapolitańskiego uniwersytetu – Wielu bossów rządziło z więzienia, jednak byli już mafiosami, kiedy tam trafiali. Cutolo trafił za kraty jako zwykły kryminalista i stamtąd stworzył jedną z największych organizacji przestępczych na świecie.

Do roku 1980 z Nuova Camorra powiązanych było około 10 tysięcy osób. W latach 80. Profesor rozpoczął wewnętrzną wojnę w mafii. W wyniku konfliktu zginęły setki przestępców i dziesiątki niewinnych osób. Za zlecenie czterech morderstw usłyszał czterokrotny wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, a resztę życia spędził zamknięty w swojej celi.

Mafioso zmarł w minioną środę w wieku 79 lat.

 

Źródło The Guardian
Zostaw odpowiedź