Narkoboss z Kolumbii zeznaje: nikt nie był tak szybki jak El Chapo

fot. świadek Juan Carlos Ramírez Abadía, policja
0 10 102

Kolejnym ze świadków w procesie Guzmana jest jeden z bossów, który przez wiele lat współpracował z oskarżonym.

Juan Carlos Ramírez Abadía znany jako Chupeta, był dla El Chapo głównym dostawcą kokainy, a także mózgiem grupy zajmującej się rozprowadzaniem narkotyków w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku. W ciągu dwóch dni wyjawił jak wyglądało 20 lat współpracy z kartelem.

Chupeta przyznał, że sam w Stanach Zjednoczonych rozprowadził około 500 ton kokainy. Wyznał, że współpracował z El Chapo, który szmuglował towar przez granicę, bo ten był najszybszy i najlepszy. Inni przemytnicy potrzebowali miesiąca na to co Guzman przerzucał w tydzień. Świadek zeznaje, że nigdy nie pracował z kimś kto w takim krótkim czasie dostarczył towar. 

Jako dostawca z Kolumbii, Chupeta  w czasach największych przemytów wysyłał do Meksyku, od 12 do 14 samolotów w jedną noc. El Chapo miał na tym zarobić 640 mln dolarów.

Świadek zeznawał także, na temat korupcji na masową skalę. Przeznaczył m.in pół miliona dolarów na kampanię kolumbijskiego prezydenta Ernesto Samper’a. Przekupywał agentów DEA, dawał im prezenty, apartamenty, dostarczał im prostytutki. W pewnym momencie jego wpływ sięgały tak głęboko w kolumbijskim systemie, że miał szanse na zniszczenie każdego dowodu swojego istnienia, wliczając w to jego odciski palców.

W 1966 miał pójść na udawaną współpracę z rządem i zostać skazanym na 24 lata. Więzienie opuścił po 4 latach i 2 miesiącach. 

„Z powodu korupcji całkowicie kontrolowałem więzienie” – komentuje świadek.

Chupeto został także oskarżony o udział w 150 morderstwach. Prokuratura jest w posiadaniu dowodów płatności za zlecane zabójstwa.  Świadek chcąc uniknąć aresztowania poddał się operacji plastycznej. 

„Zmieniłem mój fizyczny wygląd żuchwy, kości policzkowych, moich oczu, uszy i nosa”

Jednak zmiana wyglądu nie pomogła mu w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości. Został schwytany w 2007 roku, kiedy jego głos został nagrany na podsłuchu telefonicznym i rozpoznany przez policję federalną Stanów Zjednoczonych. Przejęto jego majątek wart miliard dolarów. W tym 120 mln dolarów w gotówce, posiadłości, dzieła sztuki i jacht.

Mimo popełnienia wielu przestępstw, Chupeto w związku z warunkami ekstradycji za murami więzienia nie spędzi nawet 30 lat. Co więcej, świadek idąc na współpracę liczy na zmniejszenie wyroku do 25 lat.

źródło: observer.com, nypost.com

Zostaw odpowiedź