Najgroźniejsze gangi więzienne na świecie

0 17 573

Wiele słynnych organizacji przestępczych, jak na przykład neapolitańska kamorra, czy Sacra Corona Unita z Apulii, zostało zawiązanych na terenie więzienia. Ich powstanie zazwyczaj miały ten sam cel – ochroną przed innymi więziami.

Są jednak przypadki, w których na ochronie się nie skończyło, a wpływy brutalnych gangów, przeniknęły daleko poza więzienne mury. Poniżej lista, najbardziej niebezpiecznych i więziennych gangów świata.  

Rodzina Czarnej Partyzantki (Black Guerrilla Family, 2.7.6)

Amerykański gang więzienny i uliczny założony przez George’a L. Jackson’a i W. L. Nolen’a w więzieniu stanowym San Quentin w 1966. 

Grupa zrzeszająca Afroamerykanów składa się z od 100 do 300 członków, lecz współpracuje z nią około 50 tysięcy ludzi. Oparta jest na strukturze paramilitarnej. Posiada lidera i komitet centralny. Gang działa głównie w więzieniach w Kalifornii i Maryland, ale prowadzi działalność także poza placówkami penitencjarnymi.

Źródłem utrzymania BGF jest przede wszystkim przemyt i dystrybucja kokainy i marihuany. Gangsterzy zlecają również kradzieże samochodów i morderstwa.

Celami ideologicznymi gangu jest zwalczanie rasizmu, walka o utrzymanie godności więźniów oraz dążenie do obalenia rządu USA.

Nazi Lowriders

Więzienny i uliczny gang neonazistów, uznających wyższość białej rasy nad innymi, został stworzony w 1978 roku w Południowej Kalifornii. Riders powstali z innej grupy przestępczej Aryan Brotherhood. Gang liczy od 1000 do 5000 członków i zasłynął z niezwykłej brutalności.

W Nazi Lowriders istnieje trzystopniowa hierarchia – seniorzy, juniorzy i dzieci. Mimo swojego rasizmu akceptują oni Latynosów, jednak tylko tych pochodzących z Hiszpanii, albo będących w połowie rasy białej –  „Musisz być co najmniej w połowie białej krwi, ale nigdy czarnej”. – mówią członkowie NL. 

Gang ma na koncie liczne przestępstwa morderstwa, napady, wymuszenia, handel bronią, ludźmi. Jednak grupa jest napędzana głównie produkcją i handlem metaamfetaminy.

Mafia meksykańska (La Eme)

Jeden z najstarszych i największych gangów więziennych w Stanach Zjednoczonych i najpotężniejszy w Kalifornii.

Grupa została utworzona w 1957 przez 13 członków hiszpańskich gangów, w zakładzie karnym dla nieletnich. Przestępcy zebrali się razem, żeby móc obronić się przed innymi grupami.

Obecnie rząd amerykański podaje, że gang może mieć od 350 do 400 oficjalnych członków. Grupa ma także około 1000 współpracowników, którzy popełniając przestępstwa mają nadzieje na dołączenie do La Eme.

Mafia meksykańska jest rasistowskim gangiem, który prowadzi także działalność poza murami więzień – ma udział w handlu narkotykami, płatnych zabójstwach i napadach.

Gang posiada kodeks składający się z 11 zasad.

The Numbers Gang

Gang więzienny uważany, za najbardziej przerażający w Południowej Afryce. Powstał, rzekomo w celu ochrony górników, w 1911 roku.             

Aktualnie kontroluje większość więzień w kraju. Podzielony jest na trzy frakcje, każda odpowiada za co innego i każda ma przypisaną inna rolę: 26 – zarabianie pieniędzy, 27 – „szeryfowie”, 28 – „wojownicy”.

Gang jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje wpływy w systemie więziennictwa, a także na przemoc, której wymaga od swoich członków. Regularnie dochodzi do ataku na strażników.

W więzieniu Pollsmoor ponad 50% z nich została dźgnięta lub pocięta nożem. Ofiarami zostają też  nowi członkowie gangu, którzy poddają się okaleczeniom w celu udowodnienia swojej lojalności.

W tym samym więzieniu liderem 28 jest człowiek, który podejrzany jest o zabicie nawet tysiąca osób. Gang jest bardzo zorganizowany i jeśli ktoś złamie jego zasady musi liczyć się ze śledztwem i „procesem”. Jeżeli wyrokiem jest śmierć to dochodzi do niej poprzez podcięcie gardła lub uduszenie. W innych przypadkach skazany może np. zostać zostać zgwałcony i zarażony HIV. 

Jeśli chcesz dołączyć do grupy musisz odpowiedzieć na jedno pytanie. Co byś zrobił kiedy wraz z innym członkiem gangu stoisz na deszczu, ale tylko ty masz parasol?

Jeśli ochotnik odpowie, że podzielił by się parasolem, zostanie zmuszony do prostytucji. Natomiast kiedy odpowie, że będą stali razem na deszczu, musi zaatakować strażnika i zostać przez niego pobitym, zachowując przy tym całkowitą ciszę.

Primeiro Comando da Capital (PCC,15.3.3)

W 2012 władze podały, że brazylijski gang składa się z 20 tysięcy członków, z czego aż 6 tysięcy znajduje się w zakładach karnych. Został on założony 31 sierpnia 1993 roku, przez 8 więźniów w placówce Taubaté. W tamtym czasie było to najbezpieczniejsze więzienie w całym stanie Sao Paulo.

Przestępcy zebrali się podczas meczu piłkarskiego i ustalili nazwę drużyny, która nieznacznie zmieniona została nazwą gangu. Aktualnie wpływy PCC rozwinęły się na całą Brazylię, a także sąsiadujące kraje. Co umożliwia gangowi zarabianie na przemytach. Członkowie grupy ponadto są sprawcami wielu więziennych buntów, ucieczek i morderstw.

PCC jest także głównym podejrzanym i najbardziej prawdopodobnym sprawcą brutalnych wydarzeń z maja 2006 roku. Wówczas to ponad 150 osób zostało zabitych w przeciągu kilku dni. Ten akt przemocy został uznany za najbrutalniejszy w historii Brazylii. 

W 2012 roku gang przeprowadził podobny atak. Tym razem ofiarami padli policjanci, którzy zabijali członków grupy. Przez miesiąc, każdego dnia zabijany zostawał co najmniej jeden funkcjonariusz. 

źródło: criminaljusticedegreehub.com

Zostaw odpowiedź