Meksyk: pandemia przyczyniła się do rekordowej liczby morderstw

Fot. zdjęcie podglądowe
0 13 739

Od momentu wypowiedzenia wojny narkotykowej w 1997 na terenie całego kraju zaczęto prowadzić statystyki, które osiągnęły rekordowe wyniki w marcu tego roku.

Do niechlubnego wyniku doprowadziła nie tylko brutalna wojna o terytorium, w której prowadzi kartel New Generation Jalisco, lecz także sytuacja wywołana pandemią Covid-19. Jak wyjaśnia Falko Ernst meksykański analityk z Międzynarodowej Grupy Kryzysowej,  jest to spowodowane oddelegowaniem wojska oraz organów ścigania do walki z chorobą oraz nadzorowaniem przestrzegania nałożonych przez rząd ograniczeń związanych z kwarantanną.

„Jak zwykle, (dla karteli narkotykowych) to biznes z ryzykiem dalszej eskalacji. Zwłaszcza kiedy w pewnym momencie siły zbrojne są odsyłane do kontrolowania pandemii” – tłumaczy Ernst.

Mimo, że minął dopiero marzec wszystko wskazuje na to, że na koniec 2020 liczba morderstw będzie jeszcze większa niż w rekordowym 2019 roku, kiedy odnotowano 34582 potwierdzonych ofiar. Jak podają statystyki w marcu zamordowanych zostało 2585 osób, chociaż w rzeczywistości liczba ta może być znacznie większa.

Ciała m.in. porwanych ofiar często są zakopywane w zbiorowych mogiłach i odnajdowane nawet po kilku miesiącach. Wiele takich masowych grobów może nigdy nie zostać odkrytych. Nieudolność służb w poszukiwaniu osób uznanych za uprowadzone czy zaginione zmusza obywateli Meksyku do tworzenia lokalnych grup i działania na własną rękę.

Źródło: theguardian.com

Zostaw odpowiedź