„Mały koronny” oskarżony o brutalne gwałty. Wcześniej obciążył „Westerna” i Michała Materlę

fot. Paweł P. podczas rozprawy / Agencja Gazeta, Robert Woźniak
1 8 161

27 grudnia 2019 r. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P. ps. Ramzes, zarzucając mu zgwałcenie dwóch kobiet.

Pierwszego gwałtu Paweł P. dopuścił się w nocy z 29 na 30 października 2013 r. w Poznaniu. Wówczas Paweł P. kilkakrotnie uderzył swoją ofiarę młotkiem. Drugi raz oskarżony zaatakował 4 kwietnia 2014 r., także w Poznaniu. Swoją ofiarę doprowadził do obcowania płciowego, używając przemocy polegającej na szarpaniu, uderzaniu w twarz i ciągnięciu za włosy.

Gwałty recydywisty 

Zarzucanych przestępstw Paweł P. dopuścił się przed upływem pięciu lat od opuszczenia zakładu karnego, gdzie odbywał karę co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa podobne. W toku śledztwa sąd przesłuchał obie pokrzywdzone w trybie art. 185 c kpk.

Biegła psycholog w opiniach sporządzonych na okoliczność oceny wiarygodności psychologicznej zeznających kobiet wskazała, iż zeznania te spełniają kryteria wiarygodności. Badaniom psychiatrycznym poddano także oskarżonego. W ocenie biegłych w chwili popełnienia czynów miał on zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem.

Pomówienia i układ z prokuraturą 

Zarzuty dokonania gwałtów postawiono Pawłowi P. już 2014 roku, co w połączeniu z wcześniejszymi przestępstwami na tle seksualnym zwiastowały wysoki wyrok. Organy ścigania postanowiły jednak wykorzystać sytuację i zrobić z niego „małego świadka koronnego”, czyli tzw. sześćdziesiątkę –  osobę, której daruje się lub łagodzi znacząco karę za dokonane przestępstwa, w zamian za złożenie obszernych zeznań, obciążających wspólników.

Postawiony pod ścianą „Ramzes” zaczął składać obszerne zeznania, obciążając znane postacie poznańskiego półświatka. Tym sposobem zatrzymano min. Marka F. ps.”Western” oraz członków jego grupy. Po tym sukcesie prowadząca sprawę prokurator Agnieszka Nowicka dostała awans, a sprawa gwałtów, jakich dokonał Paweł P. została umorzona.

Etatowy świadek 

Później prokurator Nowicka nadal korzystała z „pomocy” „Ramzesa”, który tym razem zeznawał w sprawie domniemanych przestępstw, jakich mieli dopuścić się zawodnik MMA Michał Materla i poznański gangster Bogusław D. ps. „Dreks”.

Po zeznaniach Pawła P., w połowie grudnia 2016 roku, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali Materlę w jego mieszkaniu w Szczecinie. Policjanci użyli grantów hukowych, mimo że w mieszkaniu znajdowały się dzieci. W zatrzymaniu brało udział ok. dziesięciu policjantów uzbrojonych w długą broń.

Mistrz MMA usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i trafił do aresztu, w którym spędził ponad pół roku. Po tym zdarzeniu sprawą zaczęli interesować się dziennikarze, a cała historia zaczęła przypominać klasyczny układ – prokurator + etatowy świadek potrzebny do zamknięcia głośnych spraw.

fot. Marek F. ps. Western na listopadowej rozprawie. / Mafia PL

Nagranie nad jeziorem 

Historia układu prokurator Nowickiej z Pawłem P. nabrała właściwego rozgłosu po opublikowaniu przez Gazetę Wyborczą rozmowy, na której „Ramzes” przyznaje się wprost do pomawiania konkretnych osób na polecenie prokuratury, która w zamian obiecała umorzyć sprawy gwałtów.

Na początku lipca 2018 roku, Paweł P. przypadkowo spotykał się z „Westernem” nad jeziorem w podpoznańskiej miejscowości. Wówczas Marek F. wypytał go o motywy jego działania, włączając wcześniej dyktafon w telefonie komórkowym.

Podczas rozmowy Paweł P. przyznał wprost, że w prokuraturze kłamał. Podczas nagrania padają następujące słowa:

Western: –  (…)Rozumiem. Tylko dziwi mnie, jak się dałeś namówić na takie zeznania

Ramzes: – Siedziałbyś za gwałt 15 lat?

Western: – I dlatego cię zmusili do tych zeznań?

Ramzes: – Dajesz Westerna, my dajemy ci papiery, ty tylko przytakujesz i chuj. Rozumiesz?

Podczas tej samej rozmowy, Ramzes przyznał się także do pomówienia  Michała Materli:

Ramzes: – A kto dał Materlę? Powiedz mi, jak ja go kurwa nawet nie znam.

Western: – Ty.

Ramzes: – No, jak ja go kurwa nawet nie znam. Ja go kurwa nawet na oczy nie widziałem, Materli. I za co siedział Materla? Za to, że go dałem.

Jeśli rzeczywiście świadek koronny „Ramzes” zostanie uznany winnym czeka go długa odsiadka. Czyny zarzucane oskarżonemu są kwalifikowane z art. 197 par. 1 kk w związku z art. 64 par. 1 kk. i grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: pk.gov.pl / online-mafia.pl

1 komentarz
  1. Qrzej25 mówi

    A co z tą kurwą Nowicką, że ułożyła się dla kariery z tym frajerem? Przecież to łamanie prawa przez prawo , które stanowi jak by nie było ta tłusta szmata.

Zostaw odpowiedź