Gry o mafii cz. I

fot. Mafia II
0 3 500

Tematykę mafii i gangów znajdziemy nie tylko w produkcjach filmowych czy serialach. Zagościła ona na dobre także w grach video i pomogła im odnieść spory sukces. Oto pierwsza część listy, przedstawiająca najlepsze gry z mafijnym wątkiem.

I. Mafia: The City of Lost Heaven (2002)

W pierwszej części Mafii gracz wciela się w postać Thomasa Angelo. Jest rok 1930. Po nieumyślnym wejściu w kontakt z mafią, taksówkarz zostaje wciągnięty w świat zorganizowanej przestępczości. Początkowo nie jest mu po drodze z rodziną Salieri, ale już wkrótce korzyści stają się zbyt duże, by z nich zrezygnować.

Mafia: The city of Lost Heaven

Akcja gry toczy się w mieście – Lost Heaven (wzorowanym na Chicago, Nowym Jorku i San Francisco) w latach 1930-38. Wszystkie pojazdy, jakich można używać podczas gry, są autentyczne – w oryginalnej wersji zmieniono jedynie ich marki na nazwy fikcyjne.

Większość postaci jest wzorowanych na prawdziwych mafiosach np. główny bohater jest odpowiednikiem Henry’ego Hilla, którego sylwetkę ujrzeć można było w Chłopcy z ferajny. Fabuła gry zawiera też wiele odniesień do klasycznych dzieł dramatu gangsterskiego, jak choćby Ojca chrzestnego.

II. Mafia II (2010)

Historia jest kontynuacją pierwszej części i opisuje losy weterana II wojny światowej, Vittoria Antonia Scaletty, syna sycylijskich imigrantów. Bohater w 1945 roku kończy służbę wojskową i powraca do rodzinnego miasta Empire Bay.

Wraz z dawnym przyjacielem Joe Barbaro, nasz protagonista próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której szczytem marzeń jest stabilna praca za głodową pensję w pobliskich dokach.

fot. Mafia II

Akcja rozgrywa się w późnych latach 40 i wczesnych latach 50 XX wieku. W grze dodano tryb otwartego świata, czyli swobodnej rozgrywki bez przymusu wykonywania misji. W fabule, podobnie jak w pierwszej części, znajduje się wiele nawiązań do filmu Ojciec chrzestny. Wszystkie pojazdy również są autentyczne.

III. Sleeping Dogs (2012)

Gracz wciela się w Wei Shena – policjanta pod przykryciem. Jego zadaniem jest rozpracowanie, od środka jednej z najgroźniejszych organizacji przestępczych na świecie – Triady z Hongkongu.

Zwiedzając gwarną i zatłoczoną wyspę Hongkong, wraz z jej spowitymi światłami neonów uliczkami i rozległymi marketami ulicznymi, gracze poznają niewiarygodną historię o lojalności i zdradzie. W tym czasie Wei zacznie kwestionować motywy własnych działań i odczuje, że jest coraz mocniej wciągany w wir wydarzeń.

fot. Sleeping Dogs

Fabuła skupia się na dwóch problemach: rozdarciu Wei’a pomiędzy obowiązkiem oficera policji, a postawą mającą na celu zdobyć zaufanie wysoko postawionych członków triady.

IV. GTA Vice City (2002)

Akcja toczy się w 1986 roku, w fikcyjnym mieście Vice City, wzorowanym na Miami. Ubrania przechodniów z tamtego okresu, refleksy i wszędzie panujące pastelowe kolory, to główny element tej gry.

Gracz wciela się w rolę Tommy’ego Vercettiego, który dopiero co opuścił więzienie i rozpoczął dalszą współpracę ze swoim byłym przełożonym – Sonnym Forreli. Jego zadaniem jest założenie nowej filii narkotykowej w Vice City.

fot. GTA: Vice City

Duża część szczegółów i bohaterów została zapożyczona z takich filmowych hitów jak m.in Człowiek z blizną, Życie Carlita czy też z serialu Miami Vice.

V. GTA: San Andreas (2004)

Wydarzenia w grze dzieją się w 1992 roku. Wiele misji, w których gracz bierze udział, jest odzwierciedleniem różnych wydarzeń z początku lat dziewięćdziesiątych mających miejsce w Kalifornii.

Gracz wciela się w postać Afroamerykanina Carla Johnsona, który po pięciu latach spędzonych w Liberty City wraca do rodzinnego miasta. Świat gry tworzy stan San Andreas, wraz z trzema miastami: Fierro (San Francisco), Las Venturra (Las Vegas) i Los Santos (Los Angeles).

fot. GTA: San Andreas

Rozgrywka skupia się głównie na odbudowie pozycji Grove Street Families. Gracz bierze udział w wojnie gangów i zdobywaniu kolejnych terenów, aż do opanowania całego miasta. Główny bohater w trakcie rozgrywki wykonuję także zlecenia m.in dla mafii, triady, handlarzy samochodów czy też narkotyków.

VI. Scarface: The World is Yours (2006)

Fabuła oparta jest oczywiście na filmie Człowiek z blizną. Wcielamy się tutaj w postać gangstera Tony’ego Montany i poznajemy przestępczy świat od podszewki, działając na początku lat osiemdziesiątych w słonecznym mieście Miami.

Historia produkcji pokrywa się ze scenariuszem filmu – zaczynamy od bycia zwykłym chłopcem na posyłki a kończymy jako wielka ryba biznesu mafijnego. W Scarface nie brakuje ostrych wymian ognia, zbierania haraczu, prania brudnych pieniędzy czy rozprowadzania narkotyków.

fot. Scarface: The World is Yours

Podczas rozgrywki usłyszeć możemy oryginalne teksty i mnóstwo kwestii z filmu. Niestety nie usłyszymy głosu Al Pacino. Gdyż ten zmienił się od nadmiernego palenia. W rolę Montany wcielił się aktor, który naśladuje głos i akcent znany z filmu.

VI. Gry z serii Yakuza (2006-obecnie)

Yakuza to seria przygodowych gier akcji. Esencją rozgrywki są widowiskowe starcia, w których przeważnie używamy własnych pięści, broni białej w rodzaju pałek czy samurajskich mieczy, oraz elementów otoczenia jak śmietniczki czy rowery.

Protagoniści dysponują licznymi stylami walki, które możemy ulepszać. Ważnym elementem cyklu jest jego strona sandboksowa, oferująca ogromny wachlarz aktywności pobocznych. Niektóre z aktywności nie są tak niewinne i potwierdzają, że seria jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych.

fot. Yakuza

Niezwykle rozbudowanym elementem serii Yakuza jest jej warstwa fabularna. Każda odsłona jest niczym sezon serialu sensacyjnego: pełno tu wyrazistych postaci, zazębiających się wątków fabularnych i niespodziewanych zwrotów akcji. Poruszane motywy dotyczą m.in. przyjaźni, poczucia lojalności i pragnienia zemsty.

Zostaw odpowiedź