Mafia we Włoszech rozdaje żywność ludziom, którym skończyły się pieniądze

fot. Włochy w czasie pandemii, En24
1 7 411

W okresie, gdy Włochy walczą o przetrwanie w czasie pandemii koronawirusa, mafijne grupy przestępcze organizują lokalne wsparcie poprzez dostarczanie darmowej żywności.

Od kilku tygodni w sieci zaczęły krążyć filmy o znanych klanach mafijnych dostarczających niezbędne towary w najbiedniejszych regionach na południu, w Kampanii, Kalabrii, na Sycylii i Apulii.

Mafiosi z cosa nostry, camorry i 'ndrangety nie wahają się nazwać tej działalności charytatywną.  Jak mówi prokurator Nicola Gratteri  z Catanzaro w Kalabrii –  We Włoszech od ponad miesiąca ludzie, którzy wcześniej pracowali w szarej strefie nie otrzymują wynagrodzenia i stają się coraz bardziej zdeterminowani. Mafia oferuje im pomoc. Wręcza paczki żywnościowe mówiąc że nie chce nic w zamian. Natomiast – jak dodaje prokurator -po pewnym czasie trzeba się będzie odwdzięczyć.

W podobnym tonie wypowiada się minister spraw wewnętrznych we włoskim rządzie Luciana Lamorgese:  – Mafia wykorzystuje fakt rosnącego ubóstwa, by rekrutować ludzi do swej organizacji – ostrzega.

– Mafie to nie tylko organizacje przestępcze.To organizacje, które aspirują do panowania nad terytoriami i rynkami. Komentatorzy często skupiają się na finansowym aspekcie mafii, ale często zapominają, że ich siła wynika z posiadania lokalnej bazy, dzięki której mogą działać” – mówi z kolei Federico Varese, profesor kryminologii na Uniwersytecie w Oxfordzie.

– Szefowie mafii uważają swoje miasta za swoje własne lenno.Mafia bardzo dobrze wie, że aby rządzić, musi dbać o ludzi na swoim terytorium. I robić wszystko, by wykorzystać sytuację na swoją korzyść. W oczach ludzi, szef, który puka do drzwi oferując darmowe jedzenie, jest bohaterem. A szef wie, że może liczyć na wsparcie tych rodzin w razie potrzeby”. – dodaje Varese.

źródło: rmf24.pl / The Guardian

 

1 komentarz
  1. Radek mówi

    W sumie dobrze, że pomagają

Zostaw odpowiedź