Boss „mafii wnuczkowej” skazany

fot. Arkadiusz Ł., materiały prasowe
4 31 207

Sąd w Poznaniu skazał znanego przestępcę Arkadiusza Ł. ps. Hoss, oraz jego brata Adama. Obaj mężczyźni oskarżeni byli o kradzieże i wyłudzenie kilku milionów złotych na terenie Niemiec, Szwajcarii i Luksemburgu. Wydany we wtorek wyrok nie jest prawomocny.

Proces „króla mafii wnuczkowej” toczy się w poznańskim sądzie od dwóch lat. Śledczy zarzucali oskarżonemu próbę wyłudzenia pieniędzy oraz kosztowności na sumę kilku milionów złotych. Przestępca miał działać w latach 2012-2014.

Mężczyzna działał tak zwaną metodą na wnuczka, lub policjanta. Jego ofiarami padały osoby starsze, samotne. Złodziej okłamywał je co do swojej tożsamości.

Na ławie oskarżonych Hoss zasiadł razem ze swoim bratem Adamem P., który odpowiadał z wolnej stopy.

Sąd uznał Arkadiusza Ł. za winnego zarzucanych mu przestępstw i wymierzył mu karę łączną 7 lat więzienia. Wobec jego brata orzeczono karę 6 lat pozbawienia wolności. Sąd nakazał im również naprawienie szkody, oraz pokrycie kosztów sądowych.

Sędzia Karolina Siwierska podkreśliła w uzasadnieniu wyroku, że „przestępczy proceder prowadzony przez oskarżonych, z którego uczynili sobie stałe źródło dochodu, był wyjątkowo odrażający moralnie”.

Sposób działania oskarżonych polegał na tym, że dzwonili oni z Polski do obywateli Niemiec, Luksemburga i Szwajcarii, wybierając pokrzywdzonych z książki telefonicznej i typując na „swoje ofiary” osoby w podeszłym wieku, pochodzące z wyższej klasy społecznej, a następnie – „sprytnie manipulując swoimi rozmówcami, skłaniali ich do przekazania gotówki, lub kosztowności”.

Niemieckie organy ścigania, w ramach swojego śledztwa zebrały materiał dowodowy przede wszystkim w postaci zeznań pokrzywdzonych i nagrań rozmów telefonicznych prowadzonych przez oskarżonych. Rejestrowanie rozmów telefonicznych odbywało się na podstawie zgód wydanych przez Sąd Rejonowy w Hamburgu. Następnie ściganie zostało przekazane do Polski – mówiła.

Podejrzani początkowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i wówczas wnieśli oni o dobrowolne poddanie się karze – ostatecznie strony postępowania nie osiągnęły porozumienia w tej sprawie.

Nikt, kto tak bardzo ceni sobie wolność, nie przyznaje się do popełnienia czynów, których w rzeczywistości się nie dopuścił i nie poddaje się karze kilku lat pozbawienia wolności – albowiem jest to sprzeczne z systemem logicznego rozumowania i doświadczenia życiowego – mówiła sędzia.

Dopiero na dalszym etapie postępowania sądowego oskarżeni wnieśli o ich ponowne przesłuchanie i wówczas odwołali wcześniejsze wyjaśnienia złożone na etapie śledztwa, w których przyznawali się do zarzucanych im czynów. Stwierdzili, że zrobili to po to, aby opuścić areszt i odpowiadać z wolnej stopy – dodała.

Siwierska zaznaczyła, że „przechodząc do oceny dowodów należy stwierdzić, że rejestrowanie rozmów prowadzonych przez oskarżonych odbyło się z naruszeniem konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych między państwami członkowskimi Unii Europejskiej”.

Zgodnie z uregulowaniami tej konwencji, niemieckie organy ścigania chcąc nagrywać rozmowy telefoniczne polskich obywateli, przebywających na terytorium Polski, winny uzyskać zgody Prokuratury Okręgowej w Warszawie – tymczasem zgód takich nie posiadano.

W polskiej procedurze karnej nie ma jednak zakazu wykorzystywania tzw. owoców zatrutego drzewa. Wynika to z podstawowego celu postępowania karnego, jakim jest wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy przestępstwa (…) A prawda w przedmiotowej sprawie jest taka, że oskarżeni dopuścili się zarzucanych im przestępstw – dodała.

W trakcie odczytywania wyroku Adam P. nie był obecny na sali, zaś Arkadiusz Ł. został do poznańskiego sądu doprowadzony z aresztu w eskorcie policji.

Strony postępowania nie wykluczają złożenia apelacji od wyroku, po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.

Źródło: Polsat News

4 Komentarze
 1. Seo-kordek mówi

  Juz zdazylem o tym zapomniec
  A tunele

 2. Seo-kordek mówi

  Z którego to roku sprawa

  1. Maro mówi

   Aż 7 lat dostał biedaczysko i wyjdzie po 2-3 za dobre sprawowanie lub jeszcze szybciej jak odda milion lub dwa sędziemu skorumpowanemu.i pytam się kiedy będzie prawdziwa reforma sądów?

 3. Malus mówi

  Z 2017

Zostaw odpowiedź