Koniec El Chapo bliski, ława przysięgłych wyda werdykt w ciągu kilku dni

fot. "El Chapo", DEA
0 3 224

Przez blisko 3 miesiące Prokuratura Stanów Zjednoczonych przesłuchiwała świadków i przedstawiała dowody przeciwko potężnemu narkobaronowi. Do końca tego tygodnia zapadnie decyzja odnośnie Guzmana.

Ostateczny wynik procesu jest raczej oczywisty. El Chapo nie jest w stanie obronić się przed zeznaniami 14 współpracujących świadków, wszystkimi dowodami zebranymi od 56 innych świadków, nagraniami z podsłuchów, rozmowami telefonicznymi, wiadomościami do żony, czy kochanek.

Prokuratura prowadziła swoje działania mające na celu skazanie narkobossa przez prawie 11 tygodni. Natomiast obrona El Chapo wykonała swoją pracę w około pół godziny.

Jeffrey Lichtman prawnik oskarżonego w swojej przemowie, w Listopadzie na początku procesu stwierdził, iż jego klient był wrabiany przez lata przez wspólnika.

Całym imperium miał kierować bowiem obecny lider kartelu Sinaloa Ismael Zambada Garcia, który według obrony współpracował z amerykańskimi organizacjami do walki z narkotykami i skorumpowanym meksykańskim rządem.

Od tego momentu wszystkie zeznania były przedstawianie jedynie jako próba wrobienia El Chapo i skrócenia wyroku w zamian za informacje, które pomogą w jego skazaniu.

Jedynym świadkiem przesłuchiwanym po stronie oskarżonego był agent FBI Paul Roberts, który dwa lata temu przeprowadził wywiad z Jorge Cifuentes’em, byłym współpracownikiem Guzmana. Roberts miał zdyskredytować wiarygodność zeznań byłego handlarza, które miały być oparte na dokumentach dostarczonych w wyniku korupcji Amerykańskich Sił Zbrojnych.

El Chapo sam nie zabierze głosu podczas procesu, zdecydował się nie zeznawać. Narkobaron odpowie za m.in. handel, dystrybucję i przemyt narkotyków, handel bronią, pranie pieniędzy, łapówki. Oskarżony musi liczyć się z możliwym wyrokiem dożywotniego pozbawienia wolności.

Pierwsze słowa kończące proces padną już dziś. Najpierw mowę końcową wygłosi prokuratura, następnie obrona oskarżonego. Po wszystkim ława przysięgłych ma czas do końca tygodnia na wydanie werdyktu w sprawie Guzmana.

Źródło: nytimes.com, dailymail.co.uk

Zostaw odpowiedź