Kolejny dzień procesu El Chapo – świadek ujawnił sposób działania kartelu Sinaloa

fot. El Chapo w rękach wojska
0 9 912

Minął kolejny dzień procesu przeciwko Guzmanowi. Na świadka w sprawie, został powołany były handlarz narkotykowy, który aktualnie współpracuje z prokuraturą.

Jesus Zambada Garcia, nazywany El Rey to brat bossa kartelu Sinaloa Ismael’a „El Mayo” Zambada. Po wejściu na salę rozpraw, świadek wymienił spojrzenia z oskarżonym, a El Chapo nawet lekko ukłonił się na przywitanie. Lecz po blisko trzech godzinach zeznań El Rey’a Guzman uniósł w jego kierunku zaciśnięte pięści. Zambada wyjawił bowiem sekrety działania kartelu.

Świadek zaczął od wyjaśnienia roli liderów kartelu. El Chapo i El Mayo byli partnerami, wspólnikami w przemycie i handlu narkotykami.

El Rey, opowiedział też o swoim dołączeniu do kartelu, początkach i awansie, kiedy to kontrolował magazyn w stolicy Meksyku, z którego przerzucał rocznie 80-100 ton kokainy. Wyjawił także swoje sposoby na przekupywanie władz.

Pierwsze spotkanie świadka z Guzmanem miało nastąpić w 2001 roku, krótko po pierwszej ucieczce oskarżonego z więzienia. Jak twierdził, El Chapo mógł być szybko schwytany ponowni,e przez meksykańskie wojsko, więc El Rey i El Mayo ruszyli mu na ratunek helikopterem.

Zambada zeznał, że w latach 90 opłacał współpracowników prokuratora generalnego i policje federalną, w zamian za ochronę transportu. Przerzut najczęściej odbywał się przy pomocy statków przeznaczonych do przewozu gazów. Gazowce te miały należeć do El Mayo.

fot. „El Mayo”

El Ray wytłumaczył też, jak kilogram kokainy kupiony w Kolumbii za 3 tysiące dolarów, był sprzedawany w Nowym Jorku za 35 tysięcy. Według niego, bossowie karteli, współpracują przy wysyłkach, do 30 ton kokainy. Takie układy mogą przynosić zyski w wysokości 48 milionów dolarów. El Ray przyznał, że zainwestował w wysyłkę powyżej 2,5 tony, kiedy El Chapo i El Mayo mieli układ pół na pół, z regularnych wysyłek 6-tonowych.

Według El Ray’a, El Chapo, El Mayo i garść innych liderów, kontrolowali ważnych polityków i skorumpowanych urzędników państwowych. Łączyli zasoby i dzielili się szlakami przemytniczymi. Jak zeznaje El Ray, kartel w latach 90 miał kontrolować niemalże każde, ważne przejście graniczne ze Stanami Zjednoczonymi.

Skruszony przestępca dodał, że ostatni raz Guzmana widział w 2008, kiedy to jego brat odwiedzał Meksyk.

Prawnik oskarżonego barona narkotykowego Jeffrey Lichtman, w trakcie procesu powiedział, że jako świadków spodziewa się także Cesar’a Gastelum(szmuglował tony kokainy), Damaso Lopez’a(miał być prawą ręką El Chapo) i Miguel’a Angel Martinez’a.

Lichtman opisał współpracujących z prokuraturą, byłych przestępców, słowami:

– „To mordercy, to złodzieje, oni są handlarzami, którzy opłacali organy ścigania, nawet DEA.”

Prokurator nie zdążył zadać wszystkich pytań świadkowi. Proces będzie kontynuowany już następnego dnia.

źródło: Vice, Reuters

Więcej o El Chapo:

 

 

 

 

 

Zostaw odpowiedź