Kolejny akt oskarżenia w sprawie Wisła Sharks. 13 osób odpowie za handel narkotykami i pobicia

Fot. Wisła Sharks, materiały prasowe
0 2 478

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 13 osobom powiązanym z zorganizowaną grupą przestępczą pseudokibiców „Wisła Sharks”. Jest to efekt pracy prokuratorów krakowskich „PZ”- tów oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował już 9 aktów oskarżenia wobec 29 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej pseudokibiców „Wisła Sharks”. Dotychczas 13 osób zostało prawomocnie skazanych za udział w tej grupie przestępczej. Nadal prowadzone jest postępowanie wobec 50 podejrzanych, część z członków grupy poszukiwana jest listami gończymi i europejskimi nakazami aresztowania.

Co prokurator zarzuca oskarżonym

Na ławie oskarżonych zasiądzie 13 osób wśród których jest m.in. Paweł B. ps. „Gruby”, Michał G. ps. „Guzik”, Dawid M. ps. „Dave”, Grzegorz N. ps. „Noris”, Michał S. ps. „Sadzik”, Łukasza S. ps. „Shrek”, Marek Z. ps. „Korek”. Dwunastu oskarżonym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej „Wisła Sharks” kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk.

Prokurator w sumie oskarżył 13 osób o popełnienie 39 czynów, w tym przede wszystkim o przestępstwa narkotykowe polegające na wewnątrzwspólnotowym obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i  substancji psychotropowych w postaci m.in marihuany, kokainy, amfetaminy. Czyny te kwalifikowane m.in. z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Część osób jest oskarżona o udział w bójkach i pobiciach w tym również przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów w postaci noży i maczet kwalifikowane z art. 158 par. 1 kk oraz z art. 159 kk.

Zorganizowana struktura grupy i liczne przestępstwa

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej „Wisła Sharks” m.in. kierowali się ustalonymi i obowiązującymi w ramach grupy zasadami dotyczącymi awansowania, nagradzania, karania, degradowania członków, brali udział w naradach i zbiórkach na których uzgadniano i planowano dalszą dzielność grupy, jak również czerpali zyski z funkcjonowania grupy pochodzące głównie z handlu narkotykami.

Zorganizowana grupa przestępcza pseudokibiców „Wisła Sharks” zajmowała się popełnieniem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, w tym w szczególności pobiciami z użyciem niebezpiecznych narzędzi, przeciwko porządkowi publicznemu, przeciwko mieniu, przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym na szkodę Wisły Kraków S.A. oraz przestępstwami narkotykowymi dotyczącymi prawie 2 ton marihuany, prawie 2,5 ton amfetaminy, niemal 50 kg kokainy, oraz znacznej ilości mefedronu.

 „Misiek” i Zielak” kierowali zorganizowaną grupą „Wisła Sharks”

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że Paweł M. ps. „Misiek” i Grzegorz Z. ps. „Zielak” kierowali grupą „Wisła Sharks” od końca 2006 do maja 2018 roku. Działalność grupy koncentrowała się w Krakowie, jednak obszarem jej aktywności były również i inne miejscowości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto grupa prowadziła swoją działalność w Holandii, Czechach, Włoszech, Francji, Szwecji innych państwach Unii Europejskiej.

Zarówno wobec Paweł M. ps. „Misiek” jak i Grzegorz Z. ps. „Zielak” w listopadzie 2020 roku prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krakowie o popełnienie łącznie 188 przestępstw.

 

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź