Kolejne uderzenie w Psycho Fans. Ws. występuje już 107 podejrzanych

Fot. Psycho Fans, mat. prasowe
0 8 070

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 9 września 2020 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Ponadto dwie osoby zostały doprowadzone z Aresztu Śledczego. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora, wobec sześciu podejrzanych, zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach

przedstawił zatrzymanym i doprowadzonym z aresztu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk. Kolejne zarzuty dotyczą przestępstw narkotykowych dotyczących obrotu 69 kg marihuany, 6 kg amfetaminy 3 kg mefedronu o łącznej wartości prawie 1,1 miliona złotych. Czyny te są kwalifikowane z art. art. 59 ust. 1, art. 56 ust. 1 i 3 oraz 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawiania wolności.

Ponadto prokurator przedstawił im zarzuty udziału w bójkach tzw. „ustawkach kibicowskich” kwalifikowane z art. 158 par. 1 kk. Jak wynika z ustaleń postępowania w jednej z ustawek uczestniczyło po obu stronach łącznie ok. 300 osób będących pseudokibicami dwóch śląskich klubów piłkarskich. Czyny te zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono m.in woreczki foliowe z zawartością marihuany, 10 rac świetlnych, kominiarkę oraz maczetę.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanych, obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą, prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie wobec sześciu podejrzanych, w tym czterech zatrzymanych oraz dwóch doprowadzonych z aresztu, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Wobec kolejnego z zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 40 tysięcy złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami występującymi w sprawie.

W śledztwie jest 57 podejrzanych, oskarżonych zostało już 107 osób

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Grupa działała w okresie od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku, na terenie m.in. województwa śląskiego i małopolskiego, a w szczególności takich miast jak Chorzów, Katowice, Kraków.

Działalność grupy koncentrowała się na popełnianiu przestępstw takich jak pobicia, bójki z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, uprowadzenia dla okupu, przestępstwa narkotykowe, rozboje, oszustwa oraz przestępstwa przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów. W postepowaniu podejrzanych jest 57 osób.

Dotychczas Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował 17 aktów oskarżenia przeciwko 107 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”.

Źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź