Kolejna grupa przemytników rozbita przez SG

0 845

fot.SG

Straż Graniczna rozpracowała kolejną grupę przestępczą, zajmującą się przemytem papierosów. Kontrabandę ukrywano w wagonach kolejowych wyjeżdżających z Ukrainy. W proceder zaangażowany był pracownik nastawni kolejowej w Medyce. 26 marca funkcjonariusze z Bieszczadzkiego OSG na podstawie postanowień Prokuratora Okręgowego przeszukali kilka posesji jednocześnie i zatrzymali sześciu członków grupy.

 

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej od roku prowadził śledztwo powierzone przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu. Sprawa dotyczyła zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem, przechowywaniem oraz dalszą dystrybucją papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalne wyroby przemycane były w wagonach towarowych pociągów wyjeżdżających z Ukrainy. Najczęściej przemycane towary ukryte były pod transportem rudy żelaza.

Proceder nie mógłby funkcjonować bez pomocy pracownika nastawni kolejowej w Medyce, który informował zaangażowane osoby m.in. o czasie wjazdu oraz rozładunku składów kolejowych. W sprawę zaangażowani byli obywatele Polski, w tym przede wszystkim rodzina mieszkająca w przygranicznej miejscowości oraz obywatel Ukrainy, który był odpowiedzialny za przewożenie trefnego towaru w głąb kraju. Na przestrzeni minionego roku funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Ochrony Kolei, kilkukrotnie ujawniali przemyt organizowany przez członków rozpracowanej grupy.

/fot.SG

Szacuje się, że grupa przestępcza mogła wprowadzić na rynek nielegalne papierosy pochodzące z przemytu,  gdzie należności dla Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i cła przekraczają 2,5 mln złotych.

fot.SG

Przedwczoraj (26 marca) na podstawie postanowień Prokuratora Okręgowego przeszukano  kilka posesji jednocześnie oraz zatrzymano sześciu członków grupy. Zaangażowanego w proceder  Ukraińca zatrzymano dwa dni wcześniej podczas próby wywozu z terenu pogranicza papierosów wyjętych z wagonów. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby zarzut kierowania tą grupą. Decyzją Prokuratora zastosowano środki w postaci poręczeń majątkowych oraz dozoru policyjnego. Natomiast decyzją Sądu, wobec zatrzymanego obywatela Ukrainy oraz jednego z obywateli Polski, któremu postawiono zarzut kierowania grupą przestępczą, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

źródło: strazgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź