Kobiety stworzyły własny uzbrojony oddział do walki z kartelami

Fot. uzbrojona kobieta patrolująca okolicę El Terrero, mat. prasowe
2 4 159

Oddziały formowane przez obywateli Meksyku, mające na celu zwalczanie karteli, nie są niczym nowym. Tym razem powstała jednak wyjątkowa zmilitaryzowana grupa, która składa się wyłącznie z kobiet.

Aby obronić swoje rodziny i przyjaciół przed atakami grup narkotykowych, kobiety mieszkające w El Terrero, w stanie Michoacan postanowiły połączyć swoje siły. Michoacan zostało przejęte przez brutalny kartel Jalisco New Generation, który przybył z sąsiedniego stanu Jalisco, a od 2013 roku dane dotyczące morderstw drastycznie poszybowały w górę i każdego roku biją kolejne rekordy.

Większa część kobiet, która należy do oddziału kierowanego przez 'La Guerę’ w wyniku ataków karteli straciła kogoś bliskiego. Freddy Barrios, która rozmawiała z amerykańską agencją prasową, wyznała, że jej 29-letni syn, który pracował przy uprawie cytryn, został porwany przez napastników, którzy wciągnęli go do pickupa i odjechali. Od tego momentu nigdy więcej go nie zobaczyła.

– Jeśli tylko widzą mężczyznę, który jest w stanie utrzymać broń, po prostu go zabierają. Znikają. Nie wiemy, czy ich rekrutują w swoje szeregi, czy ich zabijają – powiedziała jedna z kobiet w rozmowie z AP News.

Alberto García, który odmówił wstąpienia do kartelu, musiał uciec, a następnie żyć w ukryciu. Niestety jego rodzina nie miała ku temu okazji – Zamordowali mojego brata. Pocięli na kawałki jego żonę, która była w 8 miesiącu ciąży – wyznał.

Fot. dzieci bawiące się przy jednym z punktów kontrolnych, mat. prasowe

– My kobiety jesteśmy zmęczone patrzeniem na to, jak nasze dzieci i rodziny znikają. Zabierają naszych synów, nasze córki, naszych bliskich, naszych mężów – dodała matka uprowadzonej 14-letniej dziewczynki.

Kobiety uzbrojone w karabiny, często w ciąży czy z dziećmi na rękach, patrolują teren, tworzą również specjalne punkty obronne, które pozwalają na odpieranie ataków karteli. Podobnie jak przestępcy, konstruują również własne domowej roboty 'czołgi’, uzbrajając i opancerzając pickupy oraz inne duże pojazdy.

Źródło: New York Post / AP News

 

2 Komentarze
  1. Juras mówi

    Feministyczne Meksykańskie Los Pepes?😂😂

    1. Kuba mówi

      Jaki Escobar takie Los Pepes XD

Zostaw odpowiedź