Klan Di Lauro – inspiracja dla rodziny Savastano

fot. Cosimo Di Lauro / Salvatore Espostito (Gennaro Savastano) 
0 37 164

Emitowany od 2014 roku serial Gomorra, czerpie dosłowne wręcz inspiracje z prawdziwej historii neapolitańskiej mafii. Doskonałym przykładem jest relacja Paulo Di Lauro i jego syna Cosimo, których odpowiednikami stali się Pietro i Gennaro Savastano.

Urodzony w 1953 r. Paulo Di Lauro, na początku lat dwutysięcznych stanął na czele klanu Di Lauro, działającego głównie w dzielnicach Secondigliano i Scampia. Klan Di Lauro, zajmował się dystrybucją narkotyków oraz zbieraniem haraczy.

Kiedy śledczy znaleźli na niego twarde dowody, wystawiono list gończy a Paulo Di Lauro, w 2002 roku, znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców we Włoszech.

Podczas jego nieobecności, rządy w klanie przejął jego najstarszy syn Cosimo. Nie miał on jednak zamiaru kontynuować polityki ojca i postanowił odsunąć od stołu starych bossów. Doświadczonych mafiosów zastąpił młodymi agresywnymi gangsterami, co doprowadziło do buntu i wewnętrznego konfliktu zwanego „wojną o Scampię”.

Ten właśnie wydarzenia pojawiły się w pierwszej części serialu Gomorra, kiedy to niedoświadczony Gennaro postanowił prowadzić klan po swojemu, biorąc do pomocy swoich kumpli, pomijając współpracowników swojego ojca.

„Wojna o Scampię” w latach 2004-2005 pochłonęła 60 ofiar śmiertelnych i wywołała wielki, antymafijny opór wśród mieszkańców Neapolu.

Nie tylko wojna młodych kamorystów ze starszym pokoleniem została przeniesiona do scenariusza serialu. Cosimo Di Lauro, którego zatrzymano w 2005 roku, został skazany na dożywocie, za zlecenie zabójstwa młodziutkiej dziewczyny jednego z oponentów. Ciało zamordowanej kobiety umieszczono  samochodzie i podpalono aby zatrzeć ślady.

Do podobnego wydarzenia doszło w jednym z odcinków serialu, kiedy to Ciro Di Marzio próbował wyciągnąć informację od nastolatki, będącej dziewczyną jednego z jego młodych współpracowników.

Aresztowany w 2005 roku Paulo Di Lauro, odsiaduje obecnie 30 letni wyrok za handel narkotykami i przynależność do organizacji mafijnej. Jego syn Cosima, zanim dostał dożywocie otrzymał jeszcze karę 15 lat pozbawienia wolności za przynależność do kamorry.

 

Zostaw odpowiedź