Kibole Cracovii przemycili ponad 15 ton narkotyków. Pogrążyły ich zeznania świadka koronnego.

Fot. zabezpieczone narkotyki, policja
0 7 293

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował w piątek (12 czerwca 2020 r.) o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Krakowie aktu oskarżenia przeciwko 13 osobom, w tym 11 podejrzanym o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych wywodzących się ze środowiska pseudokibiców Cracovii Kraków, w tym jednej o charakterze międzynarodowym.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że jest to kolejny duży akt oskarżenia skierowany w ostatnim czasie przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się handlem narkotykami – Jako Prokurator Generalny przywiązuję bardzo dużą wagę do zwalczenia najgroźniejszych, zorganizowanych form przestępczości, które niosą dużo większe zagrożenie dla społeczeństwa, niż działalność pojedynczego przestępcy – podkreślił.

Akt oskarżenia objął działalność międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Marka Sz. i Dominika K. zajmującej się wewnątrzwspólnotowymi dostawami z Hiszpanii do Polski i Włoch, z Hiszpanii do Belgii i do Niemiec oraz z Niemiec do Polski znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany.

Ponadto aktem oskarżania objęto działalność zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sławomira M. która zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości amfetaminy, a następnie jej wprowadzaniem do obrotu.

Czyny zarzucane oskarżonym kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wszczął śledztwo w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez CBŚP oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku postępowania prokurator wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Zakopanem ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Marka Sz. oraz Dominika K, w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych.

Fot. udaremniony przemyt, policja

Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Druga grupa przestępcza kierowana przez Sławomira M. w latach 2014-2017 wyprodukowała co najmniej 300 kilogramów amfetaminy, która została następnie wprowadzona do obrotu na terenie Polski.

Oby dwa gangi pogrążył świadek koronny, który szczegółowo wytłumaczył śledczym jak przebiegały przemyty, kto z kim współpracował, wskazał swoich partnerów ich role jakie pełnili w szeregach grupy przestępczej oraz opowiedział o popełnianych przestępstwach.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu sprawców na kwotę prawie 3 milionów złotych.

Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej, dzięki którym zabezpieczył cztery nieruchomości, w tym trzy co do których zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność m.in. Marka Sz. oraz Dominika K.

Formalnie nieruchomości te należały do osób trzecich. Wśród nieruchomości były luksusowe wille położne w ekskluzywnych dzielnicach Krakowa i podkrakowskich miejscowościach.

Przepisy dotyczące konfiskaty rozszerzonej pozwoliły ponadto na zabezpieczenie samochodu marki Jaguar stanowiącego faktyczną własność podejrzanego Dominika K. Ponadto prokurator zabezpieczył zegarki o wartości m.in. 80 tysięcy złotych i 60 tysięcy złotych, jak również duże ilości biżuterii w postaci złotych łańcuszków i wisiorków.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź