Grupa przestępcza wyłudziła ponad 160 mln zł na fałszywym obrocie paliwami
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 21 maja 2019 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Adrianowi A. Postępowanie to dotyczyło uszczuplenia podatku VAT w obrocie paliwami płynnymi.
W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że oskarżony kontrolował dwie spółki pełniące rolę tzw. „znikających podatników”.
Ich rolą było wystawianie fikcyjnych faktur VAT dokumentujących rzekomą sprzedaż paliw przez wyżej wymienione spółki.
W wyniku działalności spółek kontrolowanych przez oskarżonego wystawiono 2624 stwierdzających nieprawdę faktur VAT, które posłużyły do uszczuplenia podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 100 milionów złotych.
Adrian A. jest oskarżony łącznie o dziewięć przestępstw w tym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk. Ponadto oskarżonemu zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych.
Oskarżonemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w marcu 2019 roku skierował akt oskarżenia wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej.
W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się dystrybucją paliw płynnych nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług, dokonała uszczuplenia w podatku VAT w łącznej kwocie ponad 160 milionów złotych.
W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza, której członkiem był także Adrian A. wystawiła łącznie prawie 5 tysięcy stwierdzających nieprawdę faktur VAT, dokumentujących łączną wartość brutto zafakturowanych transakcji w kwocie ponad 850 milionów złotych.
W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych o łącznej wartości ponad 3,6 milionów złotych. Wśród zabezpieczonych u organizatora przestępczego procederu Arkadiusza S. składników majątkowych znajdują się m.in. samochód marki Ferrari o wartości miliona złotych oraz dwa zegarki wycenione na kwoty 112.000 złotych oraz 97.000 złotych.
Jak ustalili prokuratorzy zaangażowane w proceder spółki w celu uniemożliwienia zabezpieczenia dokumentacji źródłowej były zbywane obcokrajowcom. Ponadto firmy posługiwały się adresami „wirtualnych biur” pod którymi rzekomo prowadziły działalność.
Podczas czynności związanych z zabezpieczeniem dokumentacji jednej ze spółek, w wyniku przeszukania jej pomieszczeń ujawniono 23.754 kg kawy zapakowanej w podrobione opakowania z logo znanego producenta kawy.
Było to początkiem nowego wątku śledztwa – w toku którego rozbito kolejną zorganizowaną grupę przestępczą.
źródło: pk.gov.pl