Gangi opanowały miasto. Lokalna policja nie jest w stanie nic zrobić

Fot. Policja w Goteborgu, mat. prasowe
0 32 711

Miasto Goteborg zostało przejęte przez uliczne grupy przestępcze. Teraz to gangi działają jak policja i kontrolują samochody, które wjeżdżają do konkretnych dzielnic. Organy ścigania są bezradne, a kryzysowa sytuacja wywołała debatę na temat zmian w kodeksie karnym w Szwecji.

Od kilku tygodni lokalna policja dostaje zgłoszenia, że przestępcy sprawdzają wszystkie pojazdy wjeżdżające do północno-wschodniej części miasta. To właśnie położonymi tam dzielnicami rządzi kurdyjski klan rodziny Ali Khan.

„Zdarzało się, że gangi zatrudniały młodych zwiadowców, którzy ostrzegali ich przed policją. Teraz jednak poszli o krok dalej” – przekazał agencji prasowej TT Erik Nord, szef miejscowej policji.

Jak informują służby, przyczyną kontroli jest wojna pomiędzy rodziną Ali Khan z Angered, a gangiem z Hisings Backa. Poprzez sprawdzanie kto znajduje się we wjeżdżających autach, przestępcy bronią swojego terenu. W wyniku konfliktu doszło już do kilku strzelanin w samym centrum miasta. Ostatnią z ofiar wymiany ognia był 25-letni mężczyzna.

O działaniach gangsterów zrobiło się głośno w lokalnych mediach, kiedy policja dostała wezwanie do luksusowego hotelu, gdzie skłócone gangi prowadziły ze sobą negocjacje. Po interwencji funkcjonariuszy wszyscy się rozeszli. Nikt nie został zatrzymany.

Kryminaliści dopuścili się także uprowadzenia i pobicia pracownika szkoły podstawowej, który zgłosił na policję, że na terenie placówki znajdują się uzbrojeni przestępcy. Po tych wydarzeniach władze miasta zdecydowały się przydzielić ochronę pracownikom z dzielnicy Angered, w tym m.in. lekarzom i nauczycielom. Funkcjonariusze mają eskortować ich do pracy oraz w drodze powrotnej do domów.

Szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zapowiedział zmiany w kodeksie karnym, a dokładnie podwyższenie kar za posiadanie i przemyt broni oraz materiałów wybuchowych. Planowane jest także zwiększenie ilości policjantów. Natomiast liderka opozycji Ulf Kristersson zarzuca, że rząd lekceważy sprawę i działa zbyt powolnie.

O zmianach w kodeksie karnym w Szwecji mówi się od wielu lat. Rozważana jest m.in. likwidacja tak zwanych bonusów przy wymierzaniu kar przestępcom poniżej 21. roku życia. Taki system sprawia, że młodzi kryminaliści praktycznie unikają więzienia i dostają niskie wyroki, niewspółmierne do popełnionych przestępstw. Przeciwko zmianom jest jednak partia współrządząca – Zieloni, którzy są za utrzymaniem obowiązującego kodeksu karnego.

Szwedzka telewizja SVT błędne działanie systemu bonusów, na przykładzie 19-letniego Hassana. Nastolatek m.in. kradł luksusowe samochody, a w trakcie jednego z policyjnych pościgów zabił przypadkowego mężczyznę, którego śmiertelnie potrącił. Od 2015 roku Hassan popełnił 221 przestępstw. Powinie zostać skazany na 2 lata i 7 miesięcy, jednak z powodu młodego wieku spędził łącznie dwa miesiące w zakładzie poprawczym.

Źródło: PAP / RMF24 / TVP Info

Zostaw odpowiedź