Gangi Białegostoku („Mycha”, „Kucharz”, „Generał”)

fot. Białystok, lata '90, fotopolska.eu
5 20 988

Urodzony w 1965 roku Sławomir Z. ps. „Mycha” w drugiej połowie lat ’90 stanął na czele gangu dokonującego szeregu przestępstw na terenie Białegostoku. Według prokuratury działalność grupy rozpoczęła się w połowie 1997 roku i trwała do 15 marca 1999 roku kiedy to „Mycha” trafił za kraty. Gang zajmował się przede wszystkim wymuszeniami, dokonywanymi na białostockich restauratorach. Kontrolował również agencje towarzyskie i dokonywał rozbojów z użyciem broni palnej. Gangsterzy swoje ofiary wywozili do lasów i tam znęcali się nad nimi. Bili i grozili śmiercią, przystawiając pistolet do szyi czy strzelając pomiędzy nogi.

 

W trakcie procesu „Mycha” początkowo nie przyznawał się do winy. Przed sądem mówił : – Żadnej grupy nie zakładałem, tym bardziej zbrojnej . To teksty w gazetach przedstawiają mnie jako wielkiego mafioso. We „Wprost” ukazało się, że ja, Dziad i Pershing mamy podzielone wpływy w Polsce. To nieprawda.

Prokuratorzy zgodnie twierdzili że Sławomir Z. wyraźnie odróżnia się od prymitywnych przestępców – jest wykształcony i  inteligentny. Na rozprawy dowożony był jednak zgodnie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Skuty kajdankami i łańcuchami. Pilnowany przez policjantów z długa bronią.

Gangsterowi nie pomagał fakt że jednym z poszkodowanych w jego sprawie był pierwszy w Polsce świadek koronny, skruszony przestępca Dariusz J. PS.” Żaba”. Człowiek ten był wcześniej ochroniarzem w białostockich dyskotekach, notowanym za bójki i przestępstwa samochodowe. W środowisku nie cieszył się jednak specjalnym posłuchem ani szacunkiem. Po przesłuchaniu go w listopadzie 1998 roku zdecydowano się przyznać mu status świadka koronnego. Swoimi zeznaniami pogrążył nie tylko białostockich gangsterów ale także członków tzw. Grupy wołomińskiej, która luźno współpracowała z gangami na Podlasiu. „Żaba” wystawił policji 40 osób, w tym samego Henryka Niewiadomskiego ps. „Dziad”.

Świadek koronny zeznał, że otrzymał od „Dziada” zlecenie zabójstwa pruszkowskiego bossa Leszka D. ps. „Wańka”. Miała być to zemsta za zabójstwo brata „Dziada” – Wiesława. Słynny gangster został zatrzymany przez antyterrorystów w maju 1999 roku, we własnym domu w Ząbkach. Proces Niewiadomskiego w Białymstoku przeszedł do historii. Gangster regularnie obrażał sędziego i prokuratorów, pluł w stronę kamerzystów TVP i rzucał przedmiotami w dziennikarzy. Swoimi odpowiedziami niejednokrotnie zaskakiwał sędziego. Podczas jednej z rozpraw powiedział nagle:

„Tak mordowałem! … Ale tylko gołębie. Ukręcałem  im łby kiedy były chore.”

„Dziad” trafił do aresztu w Hajnówce. Z jego kilkumiesięcznej odsiadki w tym miejscu zapamiętano że szybko podskoczył obroty w więziennym sklepiku gdyż gangster przegrywał tam często w karty kawę czy herbatę. Później przeniesiono go do aresztu w Białymstoku.

Dariusz J. „Żaba” oskarżył także „Mychę” i jego ludzi, o to że został przez nich brutalnie pobity i zastraszony. Do zdarzenia doszło w marcu 1998 r. Na początku miesiąca „Żaba” pojawił się w jednym z białostockich hoteli. Zażądał od właściciela sklepu obuwniczego, mieszczącego się w hotelowym holu, pieniędzy za tzw. ochronę. Mężczyzna był jednak przygotowany na wizytę przestępcy i poprosił wcześniej o pomoc innego gangstera – „Mychę”.

Kiedy „Żaba” pojawił się w sklepie po odbiór pieniędzy – sklepikarz wyprowadził go na zewnątrz a tam czekało już kilku dobrze zbudowanych mężczyzn. Mieli być wśród nich Tomasz O. znany dziś aktor i kulturysta oraz Mariusz S.  To oni według sądu wciągnęli „Żabę” do samochodu a następnie wywieźli za miasto i wraz ze Sławomirem Z. pobili i skopali. Tomasz O. i Mariusz S. w maju 2001 roku za udział w tych wydarzeniach otrzymali wyroki po 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności.

W listopadzie 2002 roku sąd w Białymstoku ogłosił wyrok w sprawie kilkunastoosobowego gangu „Mychy”. Przestępcy dostali od 1,5 do 8 lat. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, przyznaniu się oskarżonych i dobrowolnemu poddaniu się karze wyroki zmniejszono. Dla większości przestępców oznaczało to wyjście na wolność gdyż kilka lat odsiedzieli już w aresztach śledczych. Sławomirowi Z. który początkowo dostał 8 lat wyrok zmniejszono o 2 lata. Finalnie po odsiedzeniu 5 lat opuścił mury więzienia w 2004 roku.

Mycha w sądzie fot. wykop.pl

Pod koniec 2009 roku białostocka prokuratura oskarżyła „Mychę” o prowadzenie przestępczej działalności od 2003 roku, kiedy przebywał jeszcze za kratami. Grupa na której czele stać miał Sławomir Z. zajmować miała się stręczycielstwem i handlem narkotykami na dużą skalę.

„Mycha” nie przyznał się do żadnego zarzutu. Swoją obronę opierał na tym że w czasie odsiadki dużo osób prowadziło interesy wykorzystując jego nazwisko i podszywając się pod jego ludzi.Wyraził również swój negatywny stosunek do narkotyków. Przed sądem powiedział na koniec:

– Przez pięć lat byłem za kratami jako „enka” , byłem w ciężkich więzieniach. Jak wyszedłem na wolność to ja marzyłem, żeby drzewa czy trawki dotknąć, a nie grupę przestępczą zakładać.

Kolejną znaną postacią w białostockim półświatku był Leszek K. ps. „Kucharz”.50 letni dziś mężczyzna w 1998 roku założył gang terroryzujący lokalnych restauratorów.Choć grupa istniała oficjalnie zaledwie niecały rok to narobiła sporo szumu w miejscowym przestępczym podziemiu.16 osobowy gang działał co najmniej od stycznia do końca sierpnia 1998 roku. W tym okresie gangsterzy wymuszali bądź usiłowali dokonać wymuszeń na właścicielach białostockich klubów i restauracji. Grozili im pobiciem i zdemolowaniem lokali. W marcu 1998 r. zdemolowali min. restaurację w centrum miasta w efekcie czego właściciel zgodził się płacić haracz.Płacili także restauratorzy na osiedlu Dziesięciny – 300 dolarów miesięcznie. Z kolei właściciel jednego z klubów w pobliżu dworca kolejowego został brutalnie pobity kijem do bilarda. W lokalu połamano też bar i krzesła.

Sąd okręgowy w Białymstoku okazał się dla gangsterów bardzo surowy. Za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszanie haraczy, rozboje z użyciem broni i handel narkotykami gangsterzy dostali kary od 3 do 15 lat więzienia. „Kucharz” jako lider grupy otrzymał najwyższy wyrok.

Już podczas odsiadki  jesienią 1998 r Leszek K. miał zlecić zabójstwo szefa ochrony aresztu. Ten podpadł mu, bo wymagał przestrzegania regulaminu np. zabraniał posiadania telefonu komórkowego. „Kucharz” w grypsie do brata poprosił o skontaktowanie go ze Sławomirem R. ps. „Woźny”  – zdegenerowanym recydywistą który odsiadywał wyrok za gwałt dziewczynce i dwa zabójstwa.”Woźny” który był akurat na przepustce miał przyjąć zlecenie i obiecał wykonać je nieodpłatnie, gdyż uważał, powinno być traktowane jako przysługa koleżeńska. Do zabójstwa nie doszło a Sławomir R. o wszystkim poinformował policję, licząc tym samym na złagodzenie jego kar. Kucharz za próbę zlecenia zabójstwa dostał dodatkowe cztery lata odsiadki.

Mimo wysokich wyroków Leszek K. wyszedł z więzienia już w październiku 2012 roku po 9 latach odsiadki. Jednak niedługo potem ponownie stanął przed sądem.  W lutym 2013 roku wraz ze swoim bratem Krzysztofem udał się na targowisko przy ul. Kalwaryjskiej. Krzysztof K. podszedł do jednego z właścicieli straganów i uderzył go a następnie zażądał zwrotu długu zaciągniętego rzekomo u wspólnego znajomego. Kiedy ten odmówił napastnik poinformował że zapomni o sprawie w zamian za oddanie straganu. Jeśli się sprzeciwi, dług wzrośnie trzykrotnie.

Dzięki świadkom zdarzenia udało się postawić mężczyznom zarzut wymuszenia rozbójniczego. Obaj nie przyznali się do winy.
Podczas rozpraw dotyczących gangu „Kucharza” regularnie przewijał się także pseudonim „Generał”.

Należał on do Sławomira W. – uważanego za szefa gangu z Łomży, który blisko współpracował z Kucharzem. Według śledczych, gang Generała powstał w 1998 roku i zajmował się początkowo włamaniami do mieszkań i obiektów handlowych, wymuszeniami haraczy i kradzieżami pojazdów na terenie Podlasia. Gdy grupa zaczęła się rozrastać zajęła się handlem narkotykami, spirytusem i prostytucją.

Już w 1999 roku Sławomir W. otrzymał wyrok 2 lat więzienia za wymuszanie haraczy, w raz braćmi S. Ps. „Samary”, od właścicieli łomżyńskich lokali. Tego samego roku został oskarżony o pobicie klienta jego własnej dyskoteki oraz o dostarczenie Kucharzowi kilograma amfetaminy.W areszcie w Białymstoku siedział w jednej celi z „Dziadem”. Mimo że obu zaliczono do tzw. niebezpiecznych przestępców, nie sprawiali kłopotów. Ponoć chwalili sobie wspólne towarzystwo a czas upływał im na czytaniu pism detektywistycznych i układaniu skarg do sądu, najczęściej na prokuratorów.

W listopadzie 2000 roku w sprawie gangu Kucharza, Sławomir W. otrzymał wyrok 10 lat pozbawienia wolności. W 2002 roku usłyszał kolejny wyrok – rok pozbawienia wolności za sprzedaż kilograma amfetaminy. Razem z nim na ławie oskarżonych zasiadło 12 mężczyzn. Dziesięciu z nich zostało skazanych na kary od jednego do trzech lat więzienia, w przypadku ośmiu – wykonanie kary zawieszono na pięć lat. Dwójkę mężczyzn sąd uniewinnił. Narkotyki z Łomży miały trafiać do Sokółki, Czarnej Białostockiej i Białegostoku.

Po raz kolejny o Generale zrobiło się głośno w 2007 roku. Został on wtedy ponownie zatrzymany pod zarzutem czerpania korzyści z prostytucji. Oskarżono go również o kierowanie gangiem zajmującym się handlem narkotykami i wymuszeniami rozbójniczymi. Kolejną poważną sprawą w której został oskarżony było rzekome zlecenie zabójstwa jego konkurenta, Roberta S. ps. Szudraś.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że początkowo to właśnie Szurdaś zlecić miał zlikwidowanie Generała i wyznaczyć do tego Mariusza S. ps. Maniek.  Do zabójstwa nie doszło a o planowanym zamachu Generał dowiedział się od samego Mańka. Wówczas rękami tego samego przestępcy miał dokonać odwetu na Szudrasiu lecz ponownie do niczego nie doszło. Sam Maniek z kolei postanowił pójść na współprace z prokuraturą i opowiedzieć o wszystkim. To na jego zeznaniach oparto akt oskarżenia.

Szudraś skazany został za podżeganie do zabójstwa na 8 lat. Sąd w Łomży za ten sam czyn skazał początkowo na 4 lata również Generała, jednak sąd okręgowy z Ostrołęce w  grudniu 2012 roku uniewinnił go od zarzucanych czynów . Podczas rozprawy Sławomir W. został oczyszczony z wszystkich zarzutów postawionych przez gdańską prokuraturę. Sąd argumentował swoją decyzję tym że świadek Mariusz S. plątał się w swoich zeznaniach, które były niespójne i często sprzeczne. Zaznaczono również, że świadek zażywał narkotyki. Uznano że skazanie przy tak słabych dowodach byłoby tylko nadużyciem.

Sławomir W. po ogłoszeniu wyroku powiedział tylko: „Dziękuję serdecznie”

5 Komentarze
 1. Wolf mówi

  Podczas odsiadki w Hajnówce współwięźniowie zaczęli „cisnąć” Henryka ,ze nie grypsuje. Dziad szybko odparl slowami: cyt. „Po co ja mam grypsowac , przecież jak wyjde to ty jeden z drugim i tak dla mnie pracowac będziesz” 😉

 2. observer mówi

  Mycha to ten frajer, który służył w czerwonych beretach ale bał się skakać, zawsze na dwa kapy, ogólnie zasraniec pierwszej wody

 3. observer mówi

  Każdy gangus, zasraniec, jeśli ma koło siebie kilku przydupasów to mocarz jest wielki, chyba od tego szajsu co go żarł na masę polasowało mu się pod kopułą.

 4. Koko mówi

  No ale chyba Mycha i Generał to jakieś 10 lat wcześniej zaczynali. Trochę żeście skrócili im staż pracy w zawodzie.

 5. Barbarossa mówi

  Siedzialem z Mycha na warszawianie w 97 roku . Taka pizda chodzaca nic rasowego. zwykla cipa z Agencji Towarzyskiej

Zostaw odpowiedź