Gang vatowski mógł wyłudzić nawet 100 mln zł

fot.pixabay
0 917

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozbili grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT – straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 100 milionów złotych. Obecnie zatrzymano kolejną, ósmą osobę podejrzaną o udział w przestępczym procederze.

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie  od 2017 r. prowadzą śledztwo w sprawie wyłudzania podatku VAT oraz prania pieniędzy przez grupę przestępczą z Małopolski i z województwa pomorskiego.

Z wiedzy zgromadzonej przez śledczych w prowadzonym postępowaniu  wynikało, że grupa prowadziła przestępczy proceder polegający na wyłudzaniu zwrotów naliczonego podatku VAT w związku z pozornymi transakcjami wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy różnego rodzaju towarów.

Przestępcy wyszukiwali „słupy”, na które zakładano firmy mające tylko z nazwy zajmować się handlem w branży spożywczej. Firmy te wystawiały fikcyjne faktury, a towar w postaci cukierków, kawy czy środków kosmetycznych był przewożony po kilkanaście razy do poszczególnych jednostek prowadzących działalność handlową, w tym poza granicę Polski, wyłudzając w ten sposób zwrot podatku VAT.

Członkowie grupy posiadali internetowy dostęp do rachunków bankowych tych firm i realizowali transfery finansowe pieniędzy pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi. Należności z wyłudzonego VAT-u wypłacali i lokowali w nieruchomościach, luksusowych rezydencjach, jachtach, samochodach czy quadach.

Do tej pory zatrzymano w tej sprawie 8 osób w wieku od 20 do 45 lat. Kilku członków przestępczej grupy ukrywało się. W maju br. w Mikołajkach policjanci z Krakowa zatrzymali w policyjnej zasadzce szefa grupy. Natomiast kilka dni temu, małopolscy policjanci namierzyli i zatrzymali poszukiwanego przez prokuraturę regionalną 44-letniego mężczyznę, który był kolejnym członkiem grupy.

Sprawca poszukiwany zarządzeniem prokuratorskim ukrywał się od maja br. poza granicami kraju. 16 listopada został zatrzymany na stacji paliw przy autostradzie A2 w województwie wielkopolskim, gdy zmierzał w kierunku przejścia granicznego.

Podejrzani póki co usłyszeli zarzuty odnośnie prania pieniędzy. Wszystkim ośmiu aresztowanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź