Gang fałszywych kardynałów oszukał ofiary na miliony euro. Policjanci musieli przebrać się za księży, żeby schwytać przestępców

Fot. zdjęcie podglądowe
0 2 736

Włoska policja przeprowadziła operację, w trakcie której funkcjonariusze musieli przebrać się za księży, aby nie wzbudzać podejrzeń fałszywych kardynałów.

Grupa przestępcza składała się z pięciu mężczyzn w wieku od 58 do 75 lat i działała od 1988 roku. Oszuści podawali się za księży, a nawet kardynałów i przedstawiali się jako pośrednicy Watykanu. Swoim ofiarom, czyli firmom w kłopotach finansowych, oferowali korzystne pożyczki z banku watykańskiego czy nieistniejącej firmy Eurozone.

Warunkiem udzielenia pożyczki było wpłacenie „pieniędzy w dobrej wierze”. Oszuści odbierali gotówkę, a następnie znikali.

Grupa nie miała problemu z wcieleniem się w rolę duchownego, gdyż w Rzymie znajduje się wiele sklepów, w których mogli zakupić odpowiednie stroje. Nabycie ich nie wymaga żadnego specjalnego potwierdzenia tożsamości ani statusu.

Aby wzbudzić zaufanie ofiar, umawiali się z nimi niedaleko Watykanu. Doszło także do spotkania na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, na który uczęszcza wielu duchownych studiujących w Rzymie. Oszuści w przeszłości prowadzili nawet biuro notarialne przy Corso Vittorio Emanuele. Korzystali także z tabliczki, która miała być dowodem autentyczności.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 2017 roku, kiedy to zgłosiły się dwa hotele. Firmy straciły po 20 i 75 tysięcy euro. Jak udało się ustalić, podobnych oszust dokonano co najmniej 20, na kwotę blisko 1,7 mln euro.

Podejrzani zostali schwytani w rzymskiej Bazylice Świętej Marii od Aniołów i Męczenników na Piazza Esedra. Grupa miała odebrać tam 15 tysięcy euro. Gotówka miała być poręczeniem w związku z pożyczką w wysokości pół miliona euro. Kiedy oszuści chcieli opuścić bazylikę, zostali schwytani funkcjonariuszy przebranych za księży.

 

Źródło Polsat News
Zostaw odpowiedź