Fabryka amfetaminy „Wariata” w Woli Karczewskiej

1 5 045

fot. chemikalia do produkcji amfetaminy/materiały policji 

We wrześniu 1995 r. , w Woli Karczewskiej policja zlikwidowała w największą ówcześnie w Europie fabrykę amfetaminy. W garażu i piwnicy okazałego domu odkryto w pełni wyposażone, profesjonalne laboratorium, w którym produkowano narkotyk. Znaleziono też kilogram marihuany, 10 litrów tzw. BMK (półproduktu do wyrobu amfetaminy), broń oraz 200 tys. dolarów.

 

Wytwórnia należała do  Wiesław Niewiadomskiego  ps. „Wariat”. Ponoć przejął ją od jednego z pruszkowskich gangsterów jako spłatę długu. W sądzie jednak, udało mu się udowodnić jedynie dostarczanie chemikaliów do produkcji narkotyków.

Najwięcej zarzutów w sprawie usłyszała Bożena T., chemiczka przygotowującą amfetaminę, która była jednocześnie właścicielką domu.

arch. policji/dom w Woli Karczewskiej

Nie doczekała ona jednak wykroku, gdyż zmarła po ciężkiej chorobie  wywołanej obcowaniem z chemikaliami.

Końca procesu nie dożyli także pozostali oskarżeni – „Wariat” został zastrzelony w lutym 1998 roku, a Wojciech Z. , zaopatrzeniowiec fabryki ,zginął w zamachu bombowym.

arch.policji/ wnętrze fabryki

Jedyną osobą, która usłyszała wyrok w sprawie została Danuta K., wykładowca chemii, wciągnięta do interesu przez Bożenę T.  Sąd wymierzył jej symboliczną karę.

arch.policji/ wnętrze fabryki

Według nieoficjalnych informacji amfetamina produkowana w Polsce miała status najczystszej i najlepszej jakościowo w Europie. Większość narkotyku produkowanego w Woli Karczewskiej trafiała do Skandynawii.

1 komentarz
  1. Damian mówi

    Co się stało z domem?

Zostaw odpowiedź