El Chapo definitywnie skazany na dożywocie!

fot. "El Chapo", DEA
0 13 299

Joaquin Guzman, znany jako El Chapo spędzi resztę życia w więzieniu – taką decyzję podjął przed chwilą amerykański sąd, przychylając się tym samym do werdyktu ławy przysięgłych. 

Proces narkobarona oskarżonego m.in o morderstwa, handel narkotykami, porwania i pranie pieniędzy, ruszył w listopadzie 2018 roku. W lutym ława przysięgłych jednogłośnie uznała go za winnego wszystkich 10 zarzucanych mu czynów.

Wszyscy oczekiwali teraz na decyzje sędziego, która miała zapaść jeszcze w czerwcu. Ostateczny werdykt zapadł jednak dopiero w dniu dzisiejszym. Jak podało właśnie BBC News – sędzia Brian Cogan przychylił się do werdyktu ławy przysięgłych i „dorzucił” jeszcze do dożywocia 30 lat. Przestępca nie będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Podczas procesu przeciwko bossowi zeznawało wielu skruszonych przestępców, którzy wyjawiali mroczne sekrety Guzmana. Wyjawiono m.in. że miał wręczyć łapówkę byłemu prezydentowi Meksyku w wysokości 100 mln dolarów.

Skruszeni członkowie karteli opowiadali też o tam jak Guzman zlecał zabójstwa swoich przyjaciół a nawet członków rodziny. Mordowani mieli być wszyscy, którzy nie chcieli się podporządkować lub nie okazali bossowi odpowiedniego szacunku.

Jedna z ofiar, miała być postrzelona osobiście przez El Chapo, który następnie rozkazał zakopać rannego żywcem.

Dzięki swojej pozycji, Guzman stał się jednym z najbogatszych przestępców na świecie.

Jak zeznał jego były kompan Miguel Angel „El Gordo” Martinez – „El Chapo miał domy na każdej plaży, rancza w każdym stanie”.

W mieście Guadalajara miał ranczo, na którym był dom, basen, kort tenisowy, a nawet zoo. Znajdowały się w nim lwy, tygrysy, pantery, krokodyle i jelenie. Po jego terenie Guzman przemieszczał się kolejką, z której mógł oglądać zwierzęta.

Teraz spędzi resztę życia najprawdopodobniej w więzieniu ADX czyli Administrative Maximum – miejscu, z którego jeszcze nigdy nikt nie uciekł. Kary odbywają tam najbardziej niebezpieczni przestępcy osądzeni w Stanach Zjednoczonych: bossowie mafii, terroryści, mordercy, podwójni agenci, czy też zamachowcy jak np. Theodore Kaczynski skazany na 8 wyroków dożywocia.

O historii El Chapo i przebiegu procesu pisaliśmy wcześniej TU.

Zostaw odpowiedź