Dziś rusza proces El Chapo – jednego z największych narkobaronów w historii

fot. El Chapo w rękach wojska
0 4 743

El Chapo, a właściwie Joaquin Guzman Loera, jest jednym z najpotężniejszych narkobaronów  w historii. 

Jego data urodzenia nie jest do końca ustalona. Jedne źródła podają że jest to 25 grudnia 1954 roku, inne że 4 kwietnia 1957 roku.

Za całą pewnością jednak, urodził się  on i wychowywał  we wsi La Tuna, w stanie Sinaloa. W tej miejscowości, jego rodzina żyła bowiem od wielu pokoleń.

W wieku 15 lat, wraz z kuzynami, stworzył pierwszą hodowlę marihuany. Zarobionymi w ten sposób pieniędzmi, wspierał finansowo rodzinę. Zyskał tez przydomek El Chapo, co można tłumaczyć jako  „krótki” – Joaquin Guzman ma bowiem ok. 165 cm wzrostu.

Jako nastolatek trafił pod skrzydła swojego wuja Pedro Pereza, który był jednym z pierwszych meksykańskich handlarzy narkotykami.

W połowie lat 90 stanął na czele kartelu z Sinaloa, który w tamtym czasie był już najpotężniejsza tego typu organizacją w Meksyku.

W 2009 roku trafił na listę Forbesa z majątkiem 1 miliarda dolarów. W 2011 umieszczono go na 10 miejscu wśród najbogatszych obywateli Meksyku.

DAE z kolei, okrzyknęło El Chapo „ojcem chrzestnym świata narkotyków’” i oszacowała, że swoimi wpływami znacznie przewyższył słynnego Pablo Escobara.

Dwukrotnie,w brawurowy sposób uciekał z meksykańskich wiezień. Finalnie aresztowano go w styczniu 2016 roku i odesłano do USA.

Przed sądem w Stanach zjednoczonych odpowiadał będzie min. za morderstwa, handel narkotykami, porwania i pranie pieniędzy. Podczas rozprawy sądowej w Nowym Jorku nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów.

Początek procesu słynnego narkobarona wyznaczono na dziś czyli 5 listopada 2018 roku.

Zostaw odpowiedź