Darko Šarić, boss bałkańskiej mafii

fot. Darko Sarić/serbska prasa
0 4 279

Darko Šarić to Serb stojący na czele bałkańskiej mafii, która przez czarnogórskie porty przemyca narkotyki z Ameryki Południowej do Europy. Kokaina pochodzi z jego własnych plantacji w Kolumbii, Peru i Boliwii, a do Europy trafia na pokładzie należących do niego statków.

Według Slobodana Homena, ministra stanu w serbskim Ministerstwie Sprawiedliwości, Darko Šarić zarabiał miliard euro rocznie. Pieniądze prał przez inwestycje w kluby oraz prężne przedsiębiorstwa, gdzie nagły napływ gotówki nie wzbudzał podejrzeń policji. Do tej pory nie miał problemów z wymiarem sprawiedliwość na Bałkanach, bo korumpował policjantów oraz polityków, i to nie tylko w regionie.

Politycy, którzy się mu przeciwstawiali codziennie otrzymywali listy i maile z pogróżkami. Mówi się, że Šarić zlecił zabójstwo najważniejszych polityków Serbii, w tym miedzy innymi prezydenta i ministra sprawiedliwości.

Serbskiego mafioso namierzono w Czarnogórze w 2009 roku, jednak władze kraju nie były skore do pomocy Serbom i wydania im przestępcy. Wypuścili tez na wolność jego świtę twierdząc, że nie ma żadnych dowodów by ich skazać. Serbia oskarżyła wówczas Czarnogórę o pomoc gangsterom i udzielanie im azylu.

Na początku 2014 r. Šarić został zlokalizowany przez serbskie służby wywiadowcze BIA w Ameryce Południowej i aresztowany we wspólnej akcji przez serbską i czarnogórską policję.

W lipcu 2015 roku usłyszał wyrok 20 lat pozbawienia wolności.

Zostaw odpowiedź