Członkowie Psycho Fans zostaną skazani przez internet? Sąd chce poprowadzić proces online.

Fot. Psycho Fans, mat. prasowe
0 4 333

Jak informuje portal gazeta.pl oraz wyborcza.pl katowicki sąd chce poprowadzić proces Psycho Fans przez internet. Oskarżeni mieliby znajdować się w celach przed kamerami, natomiast sąd i świadkowie na sali rozpraw.

W Sądzie Okręgowym w Katowicach toczy się największy proces dotyczący przestępczości zorganizowanej na Śląsku. Wśród oskarżonych znajduje się 48 osób.

35 członków Pyscho Fans przebywa w areszcie i po decyzji sądu nie nikt nie opuści aresztu przynajmniej do końca roku. Proces gangsterów ma status zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa. Oznacza to, że oskarżeni są wprowadzani na salę w kajdanach oraz łańcuchach na ręce i nogi. Wszystko monitoruje 50 kamer, a porządku pilnuje 100 policjantów.

Przez ostatnie kilka tygodni sąd przesłuchiwał jedynie tych, którzy przyznali się do winy i złożyli zeznania obciążające kolegów. Wszyscy dostali status małego świadka koronnego, a przed sądem odpowiadali bez obecności współoskarżonych.

Przyszedł czas na przesłuchanie świadków. Oznacza to, że oskarżeni muszą brać udział w procesie. W związku z pandemią wprowadzono jednak rozporządzenie, które ogranicza miejsca w sali rozpraw. Jednocześnie w pomieszczeniu może znajdować się 65 osób, lista obecności na procesie Psycho Fans jest znacznie większa.

Sąd w takiej sytuacji chce skorzystać z zapisów, jakie wprowadzono z powodu koronawirusa, które umożliwiają przeprowadzenie procesu przez internet. Sędziowie, świadkowie oraz prokuratura pojawią się na normalnie na sali rozpraw, natomiast oskarżeni i ich obrońcy z aresztu będą kontaktować się z sadem poprzez wideorozmowę.

Takie rozwiązanie nie podoba się adwokatom. Uważają, że narusza ono prawo do obrony.

Źródło: gazeta.pl / wyborcza.pl

Zostaw odpowiedź