CBŚP i KAS zabezpieczyły nielegalne papierosy o wartości 6,3 mln złotych

fot. funkcjonariusz celno-skarbowy, zabezpieczone papierosy
0 1 390

W ostatnich dniach funkcjonariusze Celno-Skarbowi zlikwidowali kolejną nielegalną fabrykę papierosów. A w wyniku współpracy CBŚP i KAS udało się udaremnić transportu 1,4 mln papierosów.

Dzięki m.in. analizie systemu SENT służącego do monitorowania przewozu towarów, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku i Łodzi ustalili, że w kilku miejscach w woj. łódzkim magazynowany i przetwarzany jest nielegalny tytoń.

Funkcjonariusze wkroczyli na wytypowane wcześniej posesje w Łodzi i w jednej z miejscowości w gminie Uniejów, gdzie zatrzymali łącznie 4 osoby biorące udział w nielegalnym procederze.

Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dwa dostawcze samochody, 25 pudeł zawierających w sumie ponad 2,5 tony suszu tytoniowego oraz maszyny służące do jego przetwarzania. Zajęty towar mógł być wykorzystany do nielegalnej produkcji papierosów. Z takiej ilości zabezpieczonego tytoniu przestępcy mogliby wyprodukować co najmniej 2,5 mln sztuk papierosów.

fot. maszyna do przerabiania tytoniu

Gdyby zabezpieczony towar trafił na czarny rynek, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości około 1 miliona 300 tys. złotych.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Zatrzymani mężczyźni (w wieku 43-47 lat) usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, za które grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do 5 lat albo obie te kary łącznie.

Natomiast transport fajek zatrzymano w trakcie wspólnych działań kontrolnych na terenie gminy Stare Miasto. Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Kalisza wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Poznaniu Wydziału w Kaliszu znaleźli w dostawczym mercedesie blisko 1,4 mln sztuk papierosów różnych marek bez znaków akcyzy.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że załadunek „trefnego” towaru mógł mieć miejsce w usytuowanym niedaleko magazynie użytkowanym przez kierującego pojazdem.

Decyzja o przeszukaniu magazynu okazała się strzałem w dziesiątkę. Kontrolujący znaleźli w nim ponad 3,6 mln szt. papierosów bez akcyzy.

Były to te same marki tytoniowe, co zabezpieczone wcześniej w mercedesie. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 5 mln szt. nielegalnych papierosów. Gdyby ten towar trafił na rynek Skarb Państwa poniósłby straty rzędu ponad 5 mln zł.

fot. część towaru zabezpieczona przez CBŚP

Łącznie organom ścigania udało się zabezpieczyć 5 mln papierosów bez znaków akcyzowych i 2,5 tony suszu tytoniowego. Gdyby towar trafił na rynek Skarb Państwa straciłby ponad 6,3 mln złotych.

źródło: mf.gov.pl, policja.pl

Zostaw odpowiedź