CBA uderza w „mafię lekową”. Nielegalna sprzedaż leków o wartości 30 mln zł

fot. pixabay
0 2 223

Leki o wartości niemal 30 mln zł sprzedane w ciągu trzech lat przez apteki uczestniczące w procederze nielegalnej dystrybucji medykamentów. Pięć osób zatrzymanych przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. mafii lekowej.

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz śledczy z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą wielowątkowe śledztwo dotyczące nielegalnego handlu lekami. Kolejne dowody zebrane w sprawie dały podstawy do zatrzymania pięciu osób – 4 mężczyzn i kobiety – na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.

Ustalenia śledczych wskazują, że to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Zatrzymani związani byli z podmiotem prowadzącym hurtownię farmaceutyczną. Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.

Wszystko wskazuje na to, iż rolą zatrzymanych osób, było „werbowanie” do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski.

Powyższy przestępczy proceder możliwy był dzięki temu, że apteki sprzedawały leki na podstawie fałszywych zapotrzebowań, które wskazywały, iż były one przeznaczone na potrzeby pacjentów fikcyjnej przychodni.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymane osoby pozyskały do współpracy szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości niemal 30 mln złotych Tym samym leki specjalistyczne, często ratujące życie, a także znajdujące się na wykazie Ministra Zdrowia wskazującym produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności na terytorium Polski nie trafiały do pacjentów a były wywożone z terytorium Polski.

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszały zarzuty  udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy, w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych czynności w tej sprawie.

Źródło Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Zostaw odpowiedź