Camorra
Camorra – włoska organizacja mafijna, zawiązana w latach dwudziestych XIX wieku w Królestwie Neapolu jako „Piękne stowarzyszenie zreformowane”. Członkowie przystępujący do sekty przechodzili specjalny obrzęd inicjacji, którego częścią była zmowa milczenia. Zdrajców surowo karano a nawet zabijano. Camorra ściągała haracze od wszelkiej działalności prowadzonej na jej terenie. W zamian za opłatę otaczała opieką właścicieli interesów, chroniąc ich przed złodziejami i oszustami. Do roku 1912 i głośnej sprawy Cuocolo ( aresztowania wszystkich szefów stowarzyszenia),
Camorra posiadała sile powiązania polityczne. Ustawiała wybory, sugerując na kogo należy głosować i zastraszała oponentów. Wielu kamorystów wybierano na przedstawicieli lokalnych władz.
Na przełomie XIX i XX wieku Camorra prowadziła swoją działalność również na terenie Stanów Zjednoczonych (głównie Nowy Orlean) , gdzie wdała się w wojnę z sycylijczykami. Stowarzyszenie wojnę przegrało a po wtrąceniu do więzień jego przywódców nie odbudowało już swoich wpływów na amerykańskiej ziemi.
Pochodzenie nazwy Camorra nie jest do końca jasne. Jedna z teorii głosi iż pochodzi od słowa chamarra określającego kurtkę noszoną przez hiszpańskich przestępców w XVIII wieku. Według innej jest to połączenie słów capo (szef.) oraz morra (włoskiej ulicznej gry hazardowej).
Camorra jaką znamy obecnie nie przypomina już historycznej organizacji. Stale jednak poszerza swoje strefy wpływów. W latach 70 i 80 w organizacji nastąpił rozłam, powstała wtedy nova camorra.
Organizacja wciąga w swoje szeregi nawet kilkunastoletnich chłopców. Zajmuje się handlem bronią, narkotykami, kontroluje rynek papierosowy i wywozu odpadów. Jak ustalono od 2002 roku mafijne klany zarobiły na fikcyjnej utylizacji odpadów ponad 700 milionów euro. Camorra zajmuje się również inwestycjami i budownictwem, ponownie posiada silne powiązania polityczne.
W 2009 roku w Neapolu doszło do głośnego protestu, przeciwko działaniom mafii. W demonstracji udział wzięło około 150 tysięcy osób. Odczytywano wówczas nazwiska 900 niewinnych ofiar gangsterskich porachunków. Jedną z odczytujących osób był Roberto Saviano – autor książki „Gomorra – podróż po imperium kamorry.” Organizacja wydała na pisarza wyrok śmierci, od tego czasu żyje on pod ochrona policji.