Były prezydent Meksyku miał przyjąć 100 mln dolarów łapówki od El Chapo

fot. Enrique Peña Nieto
0 3 631

Według zeznań świadka Alexa Cifuentesa, była głowa państwa miała przyjąć pieniądze niedługo przed objęciem tego stanowiska. 

Alex Cifuentes, to kolumbijski handlarz, który został aresztowany w Meksyku 5 lat temu i ekstradowany do Stanów Zjednoczonych. Tam przyznał się do zarzutów dystrybucji narkotyków i poszedł na współpracę z amerykańskim rządem.

Sam nazywa siebie prawą ręką Guzmana. W przeszłości był jego sekretarzem i razem z nim mieszkał przez 2 lata w górach.

Cifuentes podczas wtorkowej rozprawy zeznał, że poinformował władze Stanów Zjednoczonych o skorumpowanym prezydencie Meksyku. Według świadka Enrique Peña Nieto, w 2012 roku miał przyjąć od El Chapo łapówkę w wysokości 100 mln dolarów.

Oskarżony polityk stał na czele swojego kraju w latach 2012-2018. Pieniądze miały zostać przekazane przez przyjaciółkę narkobarona, Marię, dwa miesiące przed objęciem przez Nieto urzędu.

Cifuentes twierdzi, że były prezydent powiedział Guzman’owi, że jeśli ten wpłacił pieniądze to nie musi się dłużej ukrywać. Według świadka, Nieto początkowo sam szukał kontaktu z El Chapo i żądał nawet 250 mln dolarów.

Szef sztabu byłego prezydenta zaprzecza oskarżeniom i na twitter’ze, opisuje je jako „fałsz, oszczerstwa i absurd”. Podobnie na te wydarzenia odpowiedział rzecznik.

źródło: independent.co.uk, usatoday.com

Zostaw odpowiedź