Areszt dla członków grupy handlującej luksusowymi kradzionymi autami

fot. zdjęcie poglądowe, pixabay
0 3 368

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wspólnie z Zarządem w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem pochodzącymi z kradzieży luksusowymi samochodami.

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie w toku postępowania ustalili, że grupa działała w latach 2016 – 2017 na terenie Warszawy, Katowic, Zabrza, Szczecina oraz wielu innych miejscowościach na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Członkowie grupy handlowali samochodami skradzionymi na terenie Niemiec m.in. w Hamburgu, Berlinie. Jak ustalili prokuratorzy sprawcy dokonywali legalizacji samochodów poprzez przerabianie ich oznaczeń identyfikacyjnych (VIN) oraz podrabianie niemieckich dokumentów.

fot. skradzione samochody

Następnie wynajęte osoby dokonywały rejestracji samochodów w polskich urzędach. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że sprawcy handlowali samochodami takich marek jak Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Jaguar. Każdorazowa wartość pojazdów wyniosła ponad 50 tysięcy Euro.     

W toku postępowania prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawili Dariuszowi K. zarzuty kierowania zorganizowaną grupa przestępczą, przyjmowania samochodów pochodzących z kradzieży, zlecania podrabiania dokumentów dotyczących samochodów jak i zlecania ich rejestracji.

Prokuratorzy ustalili również, że podejrzany oszukiwał osoby, którym zlecał rejestrację pojazdów, ponieważ nie zwracał im kosztów poniesionych przez nie w związku zapłatą akcyzy za samochody. Ponadto zatrzymany Michał L. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, paserstwa luksusowych samochodów BMW i Mercedes. 

Prokuratorzy Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, skierowali wobec mężczyzn do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź