5 najbogatszych przestępców w historii

fot. Dawood Ibrahim
0 15 448

Lista najbogatszych ludzi, zawdzięczających swoją zamożność przestępczej działalności.

5. Khun Sa (1934-2007) – 5 mld $

Narkotykowy baron nazywany „Królem Złotego Trójkąta”, był birmańskim twórcą i liderem rebelianckiej armii Mong Tai. Przez 30 lat dowodził prywatnym wojskiem działającym na terenie Birmy, Laosu i Tajlandii (tereny nazywane Złotym Trójkątem). Dzięki prywatnej armii kontrolował przemyt narkotyków głównie opium i heroiny na tamtejszych terenach.

W latach 1974-1994 ilość sprzedawanej w Nowym Yorku heroiny pochodzącej ze Złotego Trójkąta wzrosła z 5% do 80%. Khun Sa był odpowiedzialny za co najmniej 45% z dostarczanego towaru. DEA po przebadaniu jego heroiny stwierdziła, że jest najlepsza na rynku. Jej czystość wynosiła 90%. 

W latach 80-tych narkoboss kontrolował niemal całkowicie produkcję opium w kraju. W pewnym momencie mógł dostarczać nawet 1/4 zasobów opium na całym świecie. 

fot. Khun Sa i jego armia, materiały prasowe

Jego 20-tysięczna armia, była lepiej uzbrojona, niż siły narodowe Birmy.

Rząd amerykański wyznaczył za niego nagrodę w wysokości  2 mln dolarów, jednak aż do śmierci mieszkał w willi w stolicy kraju – Rangunie, chroniony przez swoje wojsko.

Majątek, który zarobił na biznesie narkotykowym i handlu bronią, wynosi około 5 miliardów dolarów.

4. Dawood Ibrahim (1955) – 6,7 mld $

fot. Dawood Ibrahim, materiały prasowe

Przywódca syndykatu D-Company. Grupy przestępczej, którą założył w latach 70-tych. Działa ona głównie na terenie Indii, Pakistanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednak jest ona także odpowiedzialna za wysyłki ogromnych ilości narkotyków do Wielkiej Brytanii i Europy zachodniej. Swoje trasy przemytnicze prawdopodobnie udostępnia terrorystom z Al-Kaidy.

Ibrahim jest uważany za jednego ze sprawców zamachów bombowych z 1993 roku w Bombaju. Wówczas detonacja 12 ładunków wybuchowych zabiła 257 osób i raniła kolejne 717.

Nieuchwytny od lat 80-tych, dopiero w tym roku trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie.

Za pomoc w jego bezpośrednim schwytaniu, oferowana jest nagroda 25 mln dolarów.

Na swojej nielegalnej działalności zarobił co najmniej 6,7 miliarda dolarów.

3. Joaquín Guzmán Loera (1954 lub 1957) – 14 mld $

fot. El Chapo, DEA

Znany na całym świecie jako „El Chapo”, to jeden z najpotężniejszych narkobaronów w historii. Współtwórca i lider kartelu z Sinaloa.

Swój przydomek „El Rápido” zyskał, dzięki swoim szybkim przemytom. Nikt nie dostarczał towaru w tak krótkim czasie jak Guzman. Wykorzystywał do tego tunele, samoloty, łodzie, ciężarówki.

Dwukrotnie uciekał z więzienia. Jego druga ucieczka przez 1,5 kilometrowy tunel, odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Na wolności prowadził wojny z wrogimi kartelami,  w wyniku których zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

Ostatecznie został aresztowany w 2016 roku i w 2017 ekstradowany do Stanów Zjednoczonych. Aktualnie trwa jego proces.

Przed sądem będzie odpowiadał za liczne przestępstwa m.in morderstwa, handel i przemyt narkotyków czy też, za wielomilionową korupcję wysoko postawionych przedstawicieli władz.

W 2009 roku trafił na listę Forbes’a z majątkiem 1 miliarda dolarów.  W 2011 umieszczono go na 10 miejscu wśród najbogatszych obywateli Meksyku. DEA z kolei, okrzyknęło El Chapo „ojcem chrzestnym świata narkotyków’” i oszacowała, że swoimi wpływami przewyższył nawet słynnego Pablo Escobara.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych podaje, że jego majątek wynosi około 14 miliardów dolarów.

Więcej o jego życiu, dokonaniach i przebiegu procesu można przeczytać tutaj.

2. Amado Carrillo Fuentes (1956-1997) – 25 mld $

fot. Amado Carrillo Fuentes, policja

Narkoboss kartelu Juárez miał przydomek „El Señor de Los Cielos”, co oznacza „władca nieba”. Został tak nazwany z powodu posiadania wielkiej ilości samolotów, których używał do przemytu narkotyków. Narkobaron znany jest m.in z prania pieniędzy w Kolumbii, z czego finansował swoją flotę lotniczą.

Swoją karierę przemytnika rozpoczął w kartelu Guadalajara. Później zaczął współpracować m.in z El Chapo czy Pablo Escobarem i kartelem Cali, dla których szmuglował kokainę z Kolumbii do Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

W 1997 roku Carrillo chcąc uniknąć aresztowania ze strony władz zarówno Meksyku jak i Stanów Zjednoczonych, poddał się nieudanej operacji plastycznej, która zakończyła się jego śmiercią. Śmierć narkobarona miała być spowodowana działaniem leków, jakie zostały mu podane, lub niepoprawnie działającym respiratorem. 

Jednak powód jego śmierci może być całkowicie inny. Wskazuje na to morderstwo ochroniarzy Carillo, którzy byli obecni na sali operacyjnej. Ich ciała zostały znalezione w stalowych beczkach. Przed śmiercią byli oni torturowani, a beczki do których zostali wrzuceni zalano betonem.

Majątek Carrillo zarobiony na przemycie narkotyków i handlu bronią, wynosi 25 miliardów dolarów.

1. Pablo Emilio Escobar Gaviria (1949-1993) – 30 mld $

fot. Pablo Escobar, materiały prasowe

Kolumbijski baron narkotykowy stworzył kartel z Medellin. U szczyty swojej kariery kontrolował 80% światowego rynku kokainy. Uważa się, że kartel zarabiał nawet 28 miliardów dolarów rocznie.

Escobar był jednym z najbardziej brutalnych i bezwzględnych baronów w historii. Działał według zasady „Plata o plomo” – srebro albo ołów, czyli albo przyjmujesz łapówkę, albo zostaniesz zabity. 

Przekupował na wielką skalę urzędników rządowych, sędziów, polityków, a każdego, kogo uważał za potencjalne zagrożenie, kazał zabijać. Sam w 1983 roku został posłem kolumbijskiego kongresu. 

Choć Escobar był wrogiem dla rządów Kolumbii i USA, był bardzo popularny w rodzinnym Medellín. Dbał o swoje dobre imię, sponsorując stadiony i kluby piłkarskie dla młodzieży. Został nazwany  kolumbijskim Robin Hood’em, głównie przez to, że często rozdawał pieniądze biednym. W rewanżu miejscowa ludność często pomagała Escobarowi ukrywać się przed policją.

Działania potężnego narkobarona doprowadziły do tego, że był poszukiwany przez wszystkie organy ścigania w Kolumbii, a także agencje federalne i siły specjalne Stanów Zjednoczonych. Stworzono nawet organizację paramilitarną „Los Pepes”  czyli „Prześladowani przez Pablo Escobara”.

U szczytu kariery przestępczej, Escobar znalazł się na siódmym miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie magazynu „Forbes”. 

Szacuje się, że zgromadził blisko 30 mld dolarów, co na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku stanowiło około 20 procent wszystkich pieniędzy w obrocie gotówkowym w USA.

Więcej o Pablo Escobarze można przeczytać w tym artykule.

źródło: businesspundit.com, scoopwhoop.com

Zostaw odpowiedź