5 filmów o mafii azjatyckiej

fot. Kadr z filmu
0 8 626

Gangsterskie kino w Azji trzyma się bardzo mocno. Co ciekawe, mafijne produkcje z tej części świata na ogół są bardzo wysoko oceniane przez widzów z całego globu. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym tytułom, traktującym o tamtejszej przestępczości zorganizowanej. 

Gangs Of Wasseypur (2012)

Indyjska produkcja, której fabuła obraca się wokół trzech mafii z Dhanbad, które walczą o przejęcie władzy. Filmowa historia toczy się przez ponad pół wieku, zaczynając w latach 40′ i kończąc w połowie 90′.

Mafijna historia, która zaczyna się od kradzieży pszenicy, złomu czy węgla a kończy na przekrętach na dużą skalę i zabawy w politykę. Od noży do automatów, od poczty pantoflowej do pagerów i telefonów.

Twórcy tej produkcji początkowo zamierzali stworzyć jeden film trwający 319 minut, lecz nie znaleźli kina, w które było zainteresowane puszczeniem tak długiej ekranizacji. Ostatecznie więc podzielono film na dwie części.

Mimo, że produkcja w Polsce jest mało znana, to w największej internetowej bazie filmów na świecie IMDb, znajduje się ona na liście 250 najlepszych ekranizacji świata. „Gangs Of Wasseypur” przez wielu jest docenianym i uznawanym za naprawdę wiarygodne kino, nie mające nic wspólnego z Bollywood.

fot. „Gangs of Wasseypur”

Sin-se-gae (2013)

„Sinsegye”, „Sin-se-gae”, czy też „New World”, to kolejna produkcja ceniona przez krytyków, gdzie świetny scenariusz uzupełniają mocne wrażenia.

W wyniku tajemniczego wypadku samochodowego ginie szef największej koreańskiej mafii. Chcąc wykorzystać zamieszanie w jej szeregach, policja wprowadza w życie operację „New World”, której celem jest rozbicie organizacji i osądzenie jej najważniejszych członków.

Dowodzący akcją komisarz Kang (Min-sik Choi) aktywuje ukrytego od ośmiu lat w strukturach syndykatu tajniaka Ja-Sunga (Jung-Jae Lee). Mężczyzna jednak powątpiewa w sens wykonywanej misji i mierzy się z dylematem moralnym: spełnić policyjny obowiązek, czy zachować lojalność wobec zdobytych przyjaciół z mafii.

fot. kadr z filmu

Słodko-gorzkie życie (2005)

Dramat kryminalny z Południowej Korei opowiadający Sunwoo, który od 7 lat zajmuje się ochroną hotelu należącego do szefa mafii. Jest jego najlepszym człowiekiem. Małomówny lecz bystry chłopak cieszy się nieograniczonym zaufaniem swojego bossa. Pewnego dnia szef, Prezes Baek powierza mu zadanie polegające na śledzeniu jego dziewczyny Hee-soo i dokonania egzekucji w przypadku wykrycia zdrady.

Sunwoo nakrywa dziewczynę z kochankiem, jednak postanawia darować jej życie, jeśli obieca zakończenie romansu. Szef dowiaduje się o wszystkim i postanawia usunąć niewiernego pracownika. Sunwoo po długich torturach ucieka i zaczyna się mścić.

W główną rolę wciela się Byung-hun Lee, znany m.in z takich filmów jak „Siedmiu wspaniałych”, „G.I. Joe: Odwet”, czy „Red 2”.

fot. Kadr z filmu

Sonatine (1993)

Japoński dramat gangsterski, który odebrał specjalną nagrodę publiczności za najlepszą muzykę do filmu w 1994 roku.

Film opowiada o ostatnich dniach życia tokijskiego mafiosa. Zbliżający się do wieku średniego Aniki Murakawa (Takeshi Kitano) to niezbyt szczęśliwy członek Yakuzy z Tokio, który rozmyśla o wcześniejszej emeryturze.

Jego boss ma jednak dla niego zadanie i wysyła go poza miasto na wyspę Okinawę gdzie ma zapobiec wojnie gangów. Jednak kiedy docierają na miejsce, sytuacja drastycznie się pogarsza a on i jego ludzie dostają się pod ogień krzyżowy. Gangsterzy z Tokyo przechodzą do ofensywy. Jednak ich czas życia nieubłaganie mija…

fot. Kadr z filmu

Nameless Gangster (2012)

Film przedstawia wydarzenia w Busan (Korea Południowa), gdzie w 1990 r. rząd ogłosił walkę z przestępczością. Główny bohater to Ik-hyeon Choi, skorumpowany celnik, który żyje z łapówek płaconych przez przemytników kontrabandy. Ten proceder jednak szybko zostaje ukrócony, gdy pojawia się inspektor, który w związku z donosem – wyrzuca Ik-hyeona z pracy.

Uciekając od odpowiedzialności, natrafia on na grupę kryminalistów i przejmuje spory transport heroiny. Próbując ją sprzedać, zaczyna współpracę z Hyeong-bae, który ma powiązania z Yakuzą. Ich rozszerzająca się działalność prowadzi do powstania firmy, konkurującej z największą przestępczą organizacją na świecie.

Aktor Min-Sik Choi, który odgrywa główną rolę znany jest z wcześniej opisywanego „Sin-se-gae”, a także z amerykańskiej produkcji o tytule „Lucy”.

fot. Kadr z filmu
Zostaw odpowiedź