48 członków „Psycho Fans” stanęło przed sądem. To jeden z największych polskich procesów ws. pseudokibiców

fot. Ruch Chorzów
0 11 828

W Sądzie Okręgowym w Katowicach ruszył proces 48 osób, skupionych wokół gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów, znanych jako „Psycho Fans”.

To jeden z największych procesów w sprawie pseudokibiców w Polsce. Oskarżeni usłyszeli około stu zarzutów, w tym m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, rozboje, podbicia i handel narkotykami.

Proces odbywa się w specjalnie strzeżonej sali na terenie koszar policji w Katowicach, gdzie toczyły się inne sprawy dotyczące przestępczości zorganizowanej.

Według oskarżycieli gang funkcjonował w latach 2010 – 2017. Oskarżeni odpowiadają m.in. za handel dużymi ilościami narkotyków, kradzieże z włamaniami, rozboje i pobicia. W wyniku jednego z pobić zginął kibic innej drużyny piłkarskiej.

W innym przypadku sprawcy pocięli maczetami mężczyznę, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Najcięższe zarzuty – zabójstwa i usiłowania zabójstwa, usłyszało dwóch oskarżonych.

Akt oskarżenia wymienia także m.in. ciężkie uszkodzenia ciała i rozboje z użyciem maczet.

Jak twierdzi prokuratura grupą kierowali Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. Lucky i Maciej S. ps. Maciuś, a w jej skład wchodziło kilkudziesięciu mężczyzn ze Śląska i z innych regionów Polski.

Większość oskarżonych była wcześniej karana, a popełniając przestępstwa mieli się posługiwać maczetami, młotkami i pałkami.

Ujawnienie rozmiaru i szczegółów działalności gangu stało się możliwe m.in. dzięki zeznaniom świadka koronnego.

Na współpracę z policją i prokuraturą zdecydowało się także kilku innych podejrzanych. Dzięki wyjaśnieniom, w których mieli ujawnić przestępstwa popełniane przez członków grupy, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

Akt oskarżenia objął pierwotnie 53 osoby. Teraz na wokandzie jest 48 nazwisk. Sprawy kilku oskarżonych sąd wyłączył do odrębnych postępowań.

Źródło: Polsat News, TVN24

Zostaw odpowiedź